Казна и за продавачице љубави и за клијенте
Измене члана 16 Закона о јавном реду и миру знатно су отежале посао сексуалним радницима. „Продавачице љубави” тврде да им је управо тај члан одузео основно право на рад, тим пре што су, осим њих,
сада на удару и њихови кијенти. Уз то, пооштрене су и казне па сада судије имају могућност да изричу новчане казне од 50.000 до 150.000 динара за сексуалне раднице које буду ухваћене на „радном месту”, или два месеца затвора. И једна и друга казна је дупло већа него што је била раније. Исте казне предвиђене су и за клијенте, односно кориснике услуга сексуалних радница.
Марио Кнежевић из Удружења грађана „Слобода права” изјавио је, поводом Међународног дана права сексуалних радника, да су новоутврђени износи казни за сексуалне раднице недостижни па су оне сада принуђене на то да прихватају и ризичне послове, односно да раде с клијентима којима иначе не би продавале своје услуге.
– Најугроженији су улични сексуални радници, којима су, осим што им је одузето основно право на рад и избор посла, везане руке зато што не смеју да пријаве насилног клијента, силовања, малтретирања, корумпиране полицијаце јер ће самим тим пријавити и себе – објаснио је Марио Кнежевић.У неким европским земљама проситуција је легализована, у неким се кажњавају само сексуалне раднице, има и оних у којима казну добијају и клијенти, док је наш закон прописао да казну плаћају и једни и други.
По подацима истраживања прекршајних пресуда за проституцију у Београду, које су од 2012. до 2014. године спровеле невладине организације „Астра” и ЈАЗАС, међу 125 процесуираних особа преовлађивале су жене – 89,6 одсто. Најзаступењеније су биле особе од 19 до 29 година које су или без школе или с незавршеном школом, следе оне с средњом школом, па потом са завршеном основном, и на крају с вишим или високим образовањем, којих је било мање од три процента.
Када је реч о брачном стању, 42,6 одсто процесуираних је било неудато, односно неожењено, 23 процента је у браку и 18,8 одсто су разведени. У 73,8 одсто предмета окривљене су имале децу, и то од једног до седморо, а у просеку двоје.
У односу на место где су окривљене затечене, у већини процесуираних предмета реч је о улици и отвореном простору – 88,7 одсто, затим у стану или хотелу – 11 процената. У време сусрета с полицијом и привођења, околности у којима су приведене могу се груписати у три категорија: највећи део предмета односи се на оне које је полиција посредно довела у везу са секс радом јер су стајале на месту где иначе стоје секс радници, нудили услуге пролазницима, чекали клијенте.
У половини процесуираних предмета наведено је да је приведена особа као разлог за бављење секс радом навела материјалне и егзистанцијалне разлоге, укључујући и издржавање деце, а затим да је реч о повременом, допунском послу, док је било и оних који су зависници од психоактивних супстанци. У 78,9 одсто случајева окривљени су навели да посао обављају самостално, директним контактом с клијентима на улици, или путем огласа и телефонски, док је најмање пријављено да се ради уз посредовање трећег лица. Казна затвора досуђена је за 97,2 одсто предмета.
Љ. Малешевић