Извршитељ наплатио 50.000 динара за дуг од 5.000
Након информације да је на територији општине Нови Бечеј једном пензионеру наплаћено 50.000 на основу дуга за воду од 5.000 динара, позвали смо извршитеља за
општине Нови Бечеј, Кикинда и Зрењанин Драгана Николића да нам објасни да ли је такав случај могућ и шта је у ствари по среди. Из његове канцеларије кажу да на тој територији постоји 11 јавних извршитеља, да тај предмет није потекао из њихове канцеларије и да никада нису имали случај да дуг нарасте десет пута. Трошкови извршитеља се тарифирају у складу са законом, а упркос повериоцу, судским таксама, стандардним трошковима, у пракси се до сада није десио такав случај.
Николић напомиње да се можда десила грешка у куцању и да није могуће да су трошкови извршитеља и поступка у тој мери нарасли, али да је чињеница да људи беже од дугова и, самим тим, када они дођу на наплату, после целог поступка, дугови буду много већи.– У нашој канцеларији трудимо се да цена рада јавног извршитеља никада не буде већа од самог дуга. Доста је и до дужника који беже од наплате, па их опструкција кошта много више – каже Николић.
Он додаје да је начело правичности заменило начело ефикасности и да саветује свима да се упусте у извршни поступак јер у односу на извршитеља дужници могу изазвати надлежност суда.Трошкови дуга могу нарасти услед одуговлачења поступка, других трошкова у том случају, камата, али правни лек, односно захтев за отклањање неправилности може се поднети у сваком тренутку.
– Постоје четири начина како дужници могу да се бране: захтевом за отклањање неправилности, притужбом Комори извршитеља, притужбом министру правде и, по новом закону, жалбом на трошкове – каже Николић, и додаје да му предмет у којем је дуг нарастао десет пута личи на грешку. – Трошкови јавних извршитеља, зависно од предмета и случаја, износе око 10.000-12.000 динара.Ипак, појединци и даље мисле да ће предмет отићи у застару и да могу побећи од дугова.
– Мој савет је да дужници увек учествују у извршном поступку јер постоји толико правних лекова. Јавна предузећа су увидела да им не иде у корист да предмети застаре те су постала врло ревносна у наплати, а одуговлачењем при неплаћању, дуг се повећава – каже Николић, и додаје да је износ од 5.000 незгодан за тврдњу јер, било да се ради о дугу од 5.000 или 30.000 динара, тарифа јавних извршитеља је иста.
М. Стакић