Годину дана чекања на отправак пресуде
Случај наводно спорне набавке медицинског намештаја средином прошле деценије за четири београдске здравствене установе, који се пре седам година нашао пред Специјалним судом у Београду,
одавно се убраја у најдуже процесе, а још није стигао до апелације, ни годину дана од објављивања првостепене пресуде за осморо окривљених.
Како „Дневник” сазнаје, пресуда Специјалног суда којом су прошлог јуна неправоснажно осуђени доктор Владан Шубаревић, некадашњи члан Већа Градске управе Београда задужен за здравство, и још петоро окривљених, док је двоје лекара ослобођено оптужби, ни до данас није стигла до учесника у поступку.
Више саговорника нашег листа, потврђујући ову информацију, рекли су нам да нису обавештени о разлозима због којих писање пресуде траје тако дуго.
- По неким потпуно незваничним наговештајима, писани отправак пресуде могао би се очекивати у наредних десетак дана - рекао је један од саговорника „Дневника“.
Подсетимо, Специјално тужилаштво је 10. априла 2010, подигло оптужницу против окривљниху овом случају, а првостепени поступак је окончан 3. јуна 2015, када је Специјални суд изрекао осуђујућу пресуду у односу на шесторо оптужених, док је двоје ослбођено оптужби.
Првостепеном пресудом је др Владан Шубаревић осуђен на четири године и четири месеца затвора по оптужбама за „злоупотребу положаја“ у вези појединих поступака набавке медицинског намешатаја у периду од 1. јуна 2007. и 31. децембра 2008. године. Осуђујућа пресуда је изречена и Слободану Пауновићу,сувласнику и директору фирме „Рецип медикал суплај„ и Ђованију Акрољанију, тадашњем директору представништва „Кедрион СПА„ у Србији, обојици с казном од по три и по године.
Истом пресудом неправоснажно су осуђени и некадашњи директор КБЦ „Бежанијска коса„ др Никола Милинић и помоћница директора за немедицинске послове Добрила Векић, такође на затворске казне, Милинић у трајању три године, а Векићева на две године и четири месеца. Бившем директору КБЦ „Звездара„др Зорану Иванковићу је истом пресудом изречена казна од годну и четири месеца затвора.
Ослобађајућа пресуда је изречена Јасминки Јелић, бившој директорки Дома здравља Палилула и др Милану Савићу, бившем директору Специјалне болнице „Свети Сава”.
Тужилаштво је у оптужници изнело сумње да је др Шубаревић “помогао у добијању средстава за набавку намештаја из буyета Скупштине града”, саокривљеним бившим руководиоцима у појединим здравственим установама и да је од њих “захтевао да поступке набавке спроведу што хитније, избегавајући јавност и да набаве медицински намештај са тачно одређеним карактеристикама, чиме је за заступнике италијанске фирме ”Вернипол“ омогућио повлашћени положај“. Изнета је процена да је граду Београду причињена штета у износу од 44,4 милиона динара.
Сви окривљени су у негирали оптужбе, као неистините и исконструисане.
Браниоци осуђених, тврдећи да оптужбе нису доказане, најавили су жалбе на пресуду, одмах након што је изречена.
Ј. Ј.