Генерали Живак и Бандић поново пред дисциплинским судом?
Једина пресуда донета за пад хеликоптера донета је 23. октобра 2015. године. Тада је Војни дисциплински суд казнио команданта Ратног ваздухопловства и ПВО-а генерал-мајора Ранка Живака
и још увек актуелног команданта 204. ваздухопловне бригаде у Батајници бригадног генерала Предрага Бандића забраном напредовања у служби до две године.
Живак је проглашен кривим због дисциплинског преступа пропуштања радње на коју је лице у служби овлашћено ради спречавања незаконитости или штете, а за исти преступ оглашен је кривим и Бандић, као и за прекорачење службеног овлашћења, саопштено је тада из Министарства одбране.
Генерал-мајору Ранку Живаку забрањено је унапређење у виши чин или напредовање на виши положај у трајању од једне године, а бригадном генералу Предрагу Бандићу у трајању од две године, одлучио је Војни дисциплински суд у Београду.
Међутим, како је обелодањено ових дана, Виши војни дисциплински суд, који је у надлежности Министарства одбране, по незваничном сазнању „Дневника”, уважио је жалбе челника ваздухопловства и наложио враћање случаја на почетак.
Живак и Бандић у жалбама су указали на низ пропуста у истрази, као и на мистериозан нестанак појединих доказа, пре свега аудио-записа и транскрипата разговора посаде и њихових претпостављених.
Вишем војном дисциплинском суду предочена је и чињеница да кључни учесници у доношењу одлука нису ни саслушани, али и да је комисија која је испитивала узроке несреће била у сукобу интереса, што је суд у надлежности Генералштаба ВС игнорисао. Утврђено је да би те чињенице могле бацити потпуно ново светло на круг потенцијално одговорних особа па је Виши војни суд претходну пресуду одбацио и наложио додатне провере свих околности несреће, сазнаје се из истраге.
По незваничним информацијама из Министарства одбране, у овом тренутку нема назнака о томе када ће поступак бити настављен, нити какав би могао бити његов коначни исход.
Више јавно тужилаштво у четвртак је саопштило да „нема места покретању кривичног поступка у односу на лица која су учествовала у припремању
и извршењу задатка” јер „није утврђено да су с умишљајем или из нехата предузете радње које би представљале елементе било којег кривичног дела”.
Одлука Тужилаштва утемељена је и поткрепљена искључиво на доказима прикупљеним током предистражног поступка, кажу у ВЈТ-у. Утврђено је да је у ланцу командовања приликом планирања и припреме задатка дошло до пропуста који немају кривичноправну тежину већ евентуално дисциплинску. Све то се доводи у везу с ланцем командовања, што је утврђено и из исказа саслушаних сведока и садржине налаза и мишљења стручњака, односно спроведених комплексних вештачења.
Подсетимо, у највећој ваздухопловној несрећи у историји Србије 13. марта 2015. године у паду транспортног хеликопетра Војске Србије „Ми-17” погинули су пилоти мајор Омер Мехић и капетан Милован Ђукарић, механичари заставници Небојша Драјић и Иван Миладиновић, лекар новопазарске болнице Џевад Љајић и његов колега анестетичар Мирослав Веселиновић, као и петодневно новорођенче, дечак породице Адемовић из Новог Пазара.
С. Х. Д.
Предраг Бандић: Истина излази на видело
Генерал Предраг Бандић у изјави за „Инсајдер.нет” каже да још није видео комплетну одлуку Тужилаштва.
– Од самог почетка био сам уверен у такав исход и једне и друге истраге, и војне и цивилне – рекао је Бандић. – Ви знате да је војни другостепени орган поништио првостепену пресуду. Од самог почетка нисам желео да се браним на начин како су други нападали и да одговарам онима који су користили ту људску несрећу у било какве политичке сврхе и личне промоције. Сачекали смо крај, истина полако долази на видело: да је све био један људски покушај који је, нажалост, био неуспешан.