light rain
9°C
03.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Гара: Лазаревићу сам пренео да најављена посета може компромитовати МУП

13.04.2016. 21:09 13:33
Пише:

Суђење четворици осумњичених за цурење полицијских информација из предистражних радњи пре више од седам година, у случају „Шарић“, настављено је у Специјалном суду у Београду

 изношењем одбране полицијског инспектора Бориса Гаре, који је, као и остали окривљени, у потпуности одбацио оптужбе још приликом првог изјашњења.

Бивши заменик начелника Службе за специјалне истражне технике Борис Гара, оптужен да је Бранку Лазаревићу, пре око седам година, док је Лазаревић био шеф кабинета тадашњег министра унутрашњих послова, „неовлашћено пренео податке до којих је Служба дошла спровођењем посебне истражне технике по наредби истражног судије“, поново је одбацио  оптужбе и кривицу.



Гара је навео да су његове релације с Лазаревићем биле искључиво службене, а да су имали свега три непосредна контакта, с тим што је један најобичније руковање од секунуде-две на прослави Дана полиције, када се Гара, како је навео, руковао са свим старешинама које су том приликом биле у шпалиру. Тужиоца је највише занимао садржај разговора приликом сусрета за који је Гара навео да се догодио у кафеу код Трга Славија у Београду.     

– Нашао сам се с Бранком у кафеу „Портобело“ и пренео сам му тада сазнања да се нека група људи, међу којима је и један адвокат из Новог Сада, хвали да га знају и да ће доћи да га посете наредних дана у службеним просторијама у згради бившег СИВ-а. Бранко ми је рекао да не зна ништа о томе, да њему нико није најављен и да не зна о чему причам – казао је Гара, и истако да му је Лазаревић деловао потпуно искрено.



По Гариним речима, није то био никакав тајни сусрет, већ су се нашли у кафеу код Славије јер је обојици било згодно да до њега дођу из делова града у којима су били у том тренутку.– Лазаревић ми је, чим је дошао у кафе, напоменуо да га супруга чека у аутомобилу и да не може да се задржава – додао је Гара.         

Он је објаснио да је о сазнањима које је поменуо обавестио Лазаревића јер је, каже, сматрао да би то могло компромитовати углед Министарства унутрашњих послова, будући да су људи који се хвалисали да ће доћи помињани у негативном контексту, али њихова имена није знао.Одговарајући на питања, Гара је рекао да у разговору с Лазаревићем није поменуо имена Милета Јерковића и Радовна Штрпца, за које је, тврди, чуо много касније, и то из медија. Гара је такође нагласио да не зна ништа ни о евентуалној примени мере опсеравације – извиђања према Штрпцу, као ни о наредби истражног судије за примену мере надзора његових комуникација.

Бранко Лазаревић се раније изјаснио да неће изнети одбрану док суд не одлучи о предлозима бранилаца за издвајање приложених доказа оптужбе за које сматрају да су „незаконити“.



Из истих разлога је и окривљени адвокат Радован Штрбац одлучио да до даљег остане само при кратком изјашњењу којим је одбацио оптужбе за „подстрекавање на одавање службене тајне“ јер сматра, како је образложила његова одбрана, да је у интересу истине и поступка у целини, да суд пре свега одлучи о доказним предлозима.



Оптужба сумњичи Лазаревића да је у току 2008. и 2009. године, „у више наврата одавао поверљиве податке о спровођењу мера, посебних доказних радњи које представљају службену тајну у преткривичном поступку који је био у току против Дарка Шарића“.Полицијском инспектору Гари оптужним предлогом је „стављено на терет да је као руководилац Службе за специјалне истражне методе неовлашћено пренео Лазаревићу податке до којих је Служба дошла спровођењем посебне доказне радње по наредби истражног судије“. Оптужним предлогом Гара и Лазаравић су осумњичени за кривично дело одавања службене тајне.



Адвокат Радован Штрбац, у то време правни заступник Дарка Шарића у различитим легалним пословима које је Шарић имао у Србији низ година, осумњичен је да је подстрекао Лазаревића на одавање службене тајне.Поступком је обухваћен и бизнисмен Родољуб Радуловић, који је такође оптужен за подстрекавање на одавање службене тајне, а будући да је у бекству, суди му се у одсуству. Суђење се наставља 12. маја. 



Ј. Јаковљевић



Привремено раздвајање поступка



Јучерашњи изостанак са суђења окривљеног Бранка Лазаревића због, по званичном обавештењу, неодложних службених обавеза у дипломатском представништву у Грчкој у којем ради, превазиђен је судском одлуком о његовом привременом раздвајању, донетом на предлог тужиоца да би се рочиште могло одржати.

Пише:
Пошаљите коментар