light rain
15°C
05.05.2025.
Нови Сад
eur
117.1924
usd
103.0353
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Драгишић: Без панике, али опрезно

02.02.2016. 21:05 13:33
Пише:

– У Србији нема непосредне претње од тероризма, па тиме ни разлога за панику, али бити опрезан није наодмет – оцењује за „Дневник” професор на Факулету за безбедност у Београду др Зоран Драгишић.

При том упозорава на то да дешавања на Косову и Метохији, попут оних везаних за хапшење наоружаних исламиста код манастира Високи Дечани и повратка албанских бораца из редова ИД-а, представљају претњу и Србији и читавом региону.

– И не само Албанци који се враћају с ратишта из Сирије већ и грађани других балканских држава који су тамо присутни – објашњава Драгишић. – Они су тамо прошли војну обуку, додатно се радикализовали и представљају реалну опасност по регионалну безбедност, тако да то треба схватити врло обиљно. Србија је донела закон по којем су одлазак и борба на свим тим ратиштима криминализовани, тако да остаје на службама безбедности и полицији да предузетим мерама спречавају деловање таквих људи на нашем простору.

Шта кажете на контрадикторне тврдње, које су чују из Приштине, о карактеру последње групе која је ухваћена?

– Мислим да нема никакве сумње: реч је о људима који су скинути с авиона и који су хтели да отпутују за Сирију, а код њих је пронађено наоружање, екстремистичка литература, експлозив. И све то не даје места сумњи да је реч о људима повезаним с терористичким организацијама, с једне стране, а с друге, није ни на који начин добар тај покушај да се из политичких разлога то заташка и представи у неком другом, блажем светлу. Треба имати на уму да ти људи не представљају опасност само по Србе на КиМ већ за све људе било које нације, Албанце, Роме... Став који је изнела косовска полиција и њихови званичници ни на који начин не помаже борби против тероризма и може ствар у региону учинити само гором.

Да ли су дешавања с исламским екстремистима на КиМ нови изазов за Кфор и очекујете ли реакцију Брисела и Вашингтона? 

– У сваком случају ће реаговати и Брисел и Вашингтон, а снаге Кфора морају сада озбиљније да схвате ситуацију на Косову. Јачање улоге Кфора је од изузетног значаја, поготово имајући у виду да се снаге Еулекса, по општим оценама, не сналазе баш најбоље. Мислим да пре свега бирократије у Бриселу и Вашингтон морају много озбиљније да схвате ситуацију на КиМ и да се политичка питања, као што су признавање независности и укључивање Приштине у међународне организације, апослутно одвоје од безбедносних, тероризма и организованог криминала, који у овом тренутку представљају највећу опасност. Мислим да је у том смислу став Владе Србије према том питању најпримеренији, најбољи могући. Дакле, да све радимо на развијању, изградњи и јачању регионалне безбедности и да се то ни на који начин не меша с политчким питањима око којих се не слажемо.

Треба ли грађани Србије да страхују од могућих напада исламистичких терориста?

– Не треба, и мислим да нема разлога да се шири паника у смислу да се затворимо у куће и слично. Напади су могући и никада их не треба искључити из безбедносних ризика, али Србија сигурно не спада међу најугроженије земље на свету. Мислим да грађани Србије треба да живе потпуно номално, а нужна доза опреза је неопходна. О безбедности наших грађана се старају службе надлежне за то, полиција. Дакле, имамо добар систем националне безбедности, који се до сада показао као изузетно функционалан и грађани треба да имају поверење у државу и живе нормално, без страха од тероризма.

В. Ђуричић

Регионални одговор

Да ли та гибања исламских екстремиста и потенцијалних терориста на овим просторима траже и регионални одговор?

– У сваком случају је он неопходан јер међународна исламистичка мрежа на Балкану делује организовано. У том смислу, без сарадње свих држава у региону, односно без неопходне на глобалном нивоу, није могуће пружити адекватан одговор на ту безбедносну претњу. Без одговарајуће међународне сарадње у спречавању те пошасти имаћемо озбиљне проблеме, не само на Балкану већ широм Европе.



 

Пише:
Пошаљите коментар