Да не будемо сива зона на карти Европе
Након београдске, у Скупштини Новог Сада је одржана друга дебата коју организује Агенција за борбу против корупције о Нацрту закона о тој агенцији.
Том приликом у градском парламенту су се окупили представници Агенције, Министарства правде, судова и Новог Сада.Заменик директора Агенције за борбу против корупције Владан Јоксимовић казао је да Нацрт новог закона садржи низ позитивних новина, као што је непосредан приступ информацијама и документацији, што је за Агенцију врло значајно јер ће унапредити и убрзати њен рад. Како је рекао, повећава се и круг повезаних лица за функционере за које морају да пријаве имовину. Ипак, по његовим речима, постоје нека питања о којима није постигнут консензус на радној групи, а која би требало да унапреде постојећи нацрт закона.
– То се, пре свега, односи на питање акумулације јавних функција и прелазног периода за функционере који већ врше јавне функције, као и питање разрешења функционера, по откривању, тако да кажем, да обављају две или више јавних функција – рекао је Јоксимовић. – Ту је и питање застарелости покретања прекршајног поступка: мислимо да би рок од годину требало повећати барем на три, ако не и максимално на пет година. И последње, што је за нас у Агенцији важно, пре свега за запослене, јесте да је њихов положај одредбама Нацрта знатно погоршан. Наметнуте су им разне обавезе које иду за јавне функционере, а без икаквих додатних права, односно икаквог повећања плате.
Јавна расправа о Нацрту закона о Агенцији за борбу против корпуције започета је 1. октобра, а завршена 15. октобра. Агенција је започела серијал дебата прво у Београду, па у Новом Саду и крајем недеље у Нишу.– Надам се да ћемо после тога текст Нацрта додатно дотерати с Министарством правде и усагласити с примедбама које ће бити изнете на све три дебате. Ми смо у контакту с Министарством правде, али једноставно још нисмо стигли да радимо на унапређењу постојећег нацрта – истакао је Јоксимовић.
Председник Скупштине Новог Сада Здравко Јелушић казао је да је најважније је да се предлози закона доносе по принципу јавних расправа које нису саме себи циљ.– Нажалост, у претходном периоду имали смо врло често јавне расправе које су биле чиста форма – поручио је Јелушић. – Ми данас у овој сали имамо веома много људи из правосуђа, тужилаштва, који ће на прави начини изнети примедбе на оно што им потенцијално може отежати рад на оном што сви желимо да постигнемо: да на карти Европе не будемо сива зона кад је у питању корупција, него да кажемо да смо земља с великим напретком.
Зато је и данашњи скуп посвећен томе и надам се да ће јавна расправа бити урађена на правио начин, да с поносом можемо да кажемо да смо по питању елиминације степена корупције међу првима у Европи. Видећемо шта ће донети нови закон, а ако јавна расправа буде добро вођена, онда ћемо сигурно успети у томе.
С. Крстић