Цанетова група од државе наплаћује 80 милиона динара
Брдо судских трошкова који су пали на плећа грађана после одбијајућих и ослобађајућих пресуда у својевремено чувеним случајевима „стечајна мафија“, „Југоскандик“, „Зрењанинци“,
„панцири“, „Кипар“, „аеродром“, „мала Колубара“... наставља да расте јер ускоро стиже и финансијски баласт процеса за Цанетову „дуванску аферу“.
Најаве да бизнисмен Станко Суботић Цане неће тражити накнаду трошкова одбране, на коју по закону имају право правоснажно ослобођени, тешко да ће следити осталих четрнаесторо, којима се од 2007. године до краја 2015. судило по оптужбама за шверц цигарета 1995. и 1996. године.
По неслужбеној рачуници, трошкови одбране по окривљеном у том процесу износе од пет милиона динара навише, просечно по око пет и по милиона, не рачунајући трошкове судског поступка, трошкове одбране који су настали у вези с притвором, као ни будуће одштете због боравка окривљених у притвору.
По једном од бранилачких трошковника, у који је „Дневник” имао увид, одбрана и заступање на укупно више од 60 главних претреса достиже, по окривљеном и важећој адвокатској тарифи, износ већи од 3.100.000 динара. У апелацији, после поновљеног првостепеног суђења, просечни трошкови по одбрани окривљеног на шест одржаних претреса износили су око 190.000 динара.
У истрази, рецимо, на саслушаних 30 сведока, трошкови заступања и одбрана по окривљеном износили су око 1.400.000 динара. Осим тога, ту су и трошкови посете притворенима – а окривљени током боравка у притвору има право на две посете браниоца недељно. Укупни трошкови одбране у случају „Суботићеве групе“ износе свакако више десетина милиона динара – по незваничним прорачунима и проценама достижу можда и око 80 милиона.
Судска рачуница о трошковима у том случају још није позната.
У поступку због пропасти „Југоскандика”, који је окончан одбијањем оптужби против Јездимира Васиљевића Газде Језде и четворице његових бивших сарадника због застарелости, трошковник одбране износио је више од десет милиона динара.
Случај назван у јавности „стечајна мафија“ непревазиђен је досад и по просечним појединачним и укупним трошковима одбране 25 правоснажно ослобођених и суђења током десет година. За правоснажно оконачни део процеса у случају „стечајне“, по незваничним проценама, укупни трошкови изражавају се стотинама милиона динара.
Адвокат Немања Јоловић, један од својевремено окривљених у „стечајној афери“ против којих су на крају све оптужбе одбијене, каже да су трошкови тог поступка, али и штете, огромни.
– Када би неко хтео да направи озбиљну анализу свега тога, свих аспеката штете од неоснованих поступака, видело би се да је она непроцењива, пре свега за државу, за углед државе, за углед правосуђа, а да и не говоримо о угледу људи који су били неосновано оптужени – каже Јоловић.
Неколико изузетно великих судских процеса спектакуларно започињаних, који су обележили период од средине прошле деценије и уписивани масним словима у европски си-ви државе као доказ успешности у борби против „високе“ корупције и „оганизованог криминала“, напослетку, после пораза оптужби, остаће упамћени само по маратонској дужини трајања, мамутској обимности и огромним судским трошковима.
Ј. Јаковљевић