„Саобраћајна мафија”: Трајна неспособност или злоупотреба права?
Апелациони суд у Београду наложио је Специјалном суду да поново процени здравствено стање и пословну способност Зорана Станојевића, оптуженог као суорганизатора "саобраћајне мафије",
а за кога тужиластво тврди да злоупотребљава своја процесна права и намерно избегава суђења.
Наиме, Специјални суд је 31. марта одбацио оптужницу против Станојевића, којом се терети за злочиначко удруживање, 23 кривична дела преваре и 33 кривична дела давања мита.
Одлуку, у коју је Тањуг имао увид, Специјални суд је засновао на налазилма вештака ВМА од прошле године којима је утврђено да је Станојевић због тешке и трајне болести спречен да учествује у кривичном поступку, као и да није пословно способан.
Дан раније суд је одбио предлог Тужилаштва за организовани криминал да Станојевићу одреди притвор због избегавања суђења, иако му је тужилаштво доставило документацију Јединице за финансијску истрагу СБПОК-а према којој он "актвино учествује у управним поступцима у вези са изградњом објеката у Обреновцу, чији је власник, односно држалац".
Суду је приложена и документација да се против њега води још једна истрага пред тим тужилаштвом у којој је 2014. године саслушан у присуству свог браниоца.
Због тога је тужилаштво изразило сумњу у налазе вештака и тражило притвор, сматрајући да Станојевић очигледно злоупотребљава своја права, али је предлог одбило кривично ванпретресно веће суда имајући у виду налазе вештака ВМА од јуна прошле године које је допуњено у октобру.
Против Станојевића је раније раздвојен проступак од остатка групе оптужених у току поновљеног суђења, а првом првостепеном пресудом Специјалног суда је био осуђен на осам и по година затвора као организатор криминалне групе.
На решење о одбацивању оптужнице жалио се тужилац, а Апелациони суд је усвојио његову жалбу јер сматра да се основано жалбом оспорава налаз и мишљење комисије вештака ВМА, поготово што је Станојевић јуна 2006. када је покренут поступак више пута вештачен и да се поменути налаз комисије лекара ВМА битно разликује од налаза комисије вештака Марије Поповић, Бранка Мандића и Наде Јанковић.
Због тога је Апелациони суд наложио Специјалном да у поновоном поступку одлучивања, најпре усагласи налаз и мишљење две комисије вештака, и да по потреби одреди ново вештачење процесне способности Станојевића да му се суди.
Поред тога, Специјални суд треба детаљно процени понашање Станојевића почев од хапшења 2006. године, имајухци у виду доказну документацију тужилаштва којом се поткрепљују сумње у његову здравствену неспособност.
Пуномоћник једног од оштећених осугуравахјућих друштава ДДОР Нови Сад Зора Добричанин Никодиновић поздравила је одлуку Апелационог суда напомињући да је током поступка упозоравала на могуће злоупотребе.
"Као пуномоћик оштећених осигуравајућих друштва више од две деценије, упозоравала сам суд да би могло да дође злоупотребе процесних права. Добро је да је Апелациони суд то приметио јер у овом случају мора да се отвори четворо очију", рекла је Добричанин Никодиновић Танјугу.
Специјални суд у Београду осудио је прошле године након поновљеног суђења 20 чланова "сабраћајне мафије" на затворске казне од пет месеци до седам и по година, јер су од осигуравајућих друштава наплатили штету на основу фалсификованих записника са увиђаја саобраћајних несрећа које се нису догодиле.
Суд је осуђенима наложио да осигуравајућим друштвима међу којима су и "Дунав осигурање", "Делта осигурање", "Винер штедиша", врате вишемилионске износе за које су их оштетили.
Против њих је у току другостепени поступак по жалбама, док је Станојевићу поступак раздвојен и друга пресуда му није изречена, а чекају се одлуке суда да ли ће оптужница остати на снази или ће бити правоснажно одбачена.
Припадници ове групе, коју су према оптужници основали Слободан Кнежић и Зоран Станојевић, терете се да су осигуравајућа друштва варали тако што су ангажовали саобраћајне полицајце који су за мито од 500 до 1.000 евра сачињавали фалсификоване записнике о увиђају измишљених несрећа.
(Танјуг)