Због јавног сектора нема повећања плата и пензија
Оно што нам деценијама предлаже и што ће од нас тражити Међународни монетарани фонд у Србији је знала свака Влада и без ММФ, али мало тога је рађено да се ствари поправе.
ММФ је обично био повод за разне изговоре да се посао не уради, чак су и преговори прекидани, а ситуација се погоршавала. Сада је ММФ изгледа оправдање да се повлаче болни потези па ако је и тако свакако је боље него да за годину дана опет чујемо како неће бити раста плата и пензије јер реформа јавног сектора није урађена.
С ММФ-ом је код нас као и са субвенцијама за нова радна места. Осипа се држвље и камње и на једно и на друго, али нико није показао и предложио неко боље решење.Ствар је проста, држава која је дужна 25 милијарди долара мора прво да среди финасије, и тај први потез претходна влада је завршила јер је дефицит заиста срезан на рекордан ниво. Кад већ није ишло паралелно, следећи корак су јавни сектор и пензиони систем.
Јавни секотор јер запошљава превише, а пенизони систем јер троши превише из државне касе. Решење целе слагалице ипам мора да дође постепено а оно се зове запошљавање и запосленост. Нова радна места у реалном сектору решавају и вишак раника у јавном сектору и пуне ПИО фонд из доприносе,а не из државне касе. Наравно да је теорија једно ,а пракса друго, али ако су се могле скресати плате и пензије може се завести ред у јавном сектору и државним фирмама. Пракса је показала да је боље да се то уради што пре.
Где смо, потврдио је шеф Мисије ММФ-а за Србију Џејмс Руф, који је уочи званичних сусрета у Београду изјавио је да повећање плата и пензија у овој години не долази у обзир, због кашњења рационализације јавног сектора.
Како је рекао Руф, ММФ не види простор за повећање ни у 2017. години. Руф је, у интервјуу за нови број НИН-а рекао да сваки разговор о платама у јавном сектору и пензијама мора да крене од веома тешке демографске ситуације.
“Јавни сектор запошљава више људи него приватни, а за исти посао исплаћује веће зараде. Уз то, на сваког радника који уплаћује доприносе у пензијски систем долази пензионер. Зато се првобитни програм ослањао не само на значајна смањења броја запослених у јавном сектору, већ и на потпуно замрзавање плата и пензија током три године”, објаснио је шеф Мисије ММФ која је од јуче у Србији.
“Фискални резултати који су у 2015. били знатно бољи од очекиваних створили су простор за одређена повећања плата и пензија, а реална вредност повећања је била много боља него обично, пошто је инфлација била знатно нижа него што се очекивало”, додао је. “Такође, дошло је до значајног кашњења реформи у области рационализације у јавном сектору, што значи да смањење трошкова зарада у јавном сектору и пензија напредује спорије него што је планирано. То указује на закључак не само да повећања плата и пензија у 2016. не долазе у обзир већ и да, уколико влада не идентификује значајне нове фискалне уштеде, у овом тренутку не видимо простора за њих ни у 2017”, рекао је Руф.
- Не постоји важнији задатак за Владу у наредних годину дана од реструктурирања јавних предузећа и окончања процеса приватизације - изјавио је председник Фискалног савета Павле Петровић. Он је критиковао реформе јавних предузећа, упозоривши да, уколико би се наставило одлагање реформи највећих јавних и државних предузећа и, евентуално, превалили њихови огромни дугови на државу, то би поништило све досадашње напоре за оздрављење јавних финансија.
Петровић је подсетио да је и у првом делу прошле године фискални дефицит је био изузетно низак, а онда је практично експлодирао у децембру и то највећим делом због плаћања дугова нереформисаних јавних предузећа.
Д. Урошевић
Здравство, образовање...
Упитан да коментарише оцену Фискалног савета да је 75.000 људи које би требало отпустити превише, Руф одговара да влада још није у позицији да са извесношћу каже који би требало да буде коначан број отпуштених.
Министарство државне управе и локалне самоуправе, Светска банка и други обављају важне припремне активности, али ће нова влада, укључујући кључна министарства у смислу потрошње - као што су здравство и образовање - морати да то преточи у јасне планове за области у којима може да се смањи број запослених, као и области у којима је потребно више запослених.