Запослени у јавном сектору мирни још два-три месеца
Међународни монетарни фонд је по завршеној четвртој ревизији трогодишњег аржмана закључио да су постигнути фискални резултати у прошлој години добри,
али да Србија касни с рационализацијом јавног сектора те ће због тога морати да је убрза и у потпуности привреде крају.
– Та реформа је важна, не само за смањење дефицита већ и за унапређење делотворности централног нивоа државе и локалних самоуправа, што је у складу с циљем власти да имају мањи, ефикаснији и боље плаћени јавни сектор, који становништву пружа боље услуге – објаснио је шеф мисије ММФ-а Yејмс Руф.
Рационализација јавног сектора, између осталог, значи и отпуштање великог броја запослених. До половине прошлог месеца 70 одсто државних органа доставило је податке о вишковима запослених и сачинило нову систематзацију и рационализацију радних места. Процењено је да ће оним министарствима која у свом саставу имају мреже институција, попут здравства, судства, социјалне заштите, просвете, бити потребно више времена за обједињавање и достављање извештаја па је због тога остављено још времена за утврђивање вишка запослених. Већина локалних самоуправа већ је донела одлуке о максималном броју запослених. Од 145 општина у Србији, свој посао у року је обавило 127, а Управна инспекција и Инспекција рада на терену проверавају општинске одлуке и начине на који је утврђен и распоређен број запослених на одређено време.
Међутим, од отказа, који су ове године неминовност, неће бити ништа још најмање три месеца, односно док не прођу избори и док се не формира нова власт. Тек након тога, нова влада Србије мораће да одради тај нимало лак, али преко потребан посао. Практично, то значи да би, уколико су тачне процене Фискалне стратегије Србије, током ове године број запослених у јавном сектору требало да буде смањен за око 26.500 људи. Фискалном стратегијом, коју је усвојила Влада Србије, иначе, предвиђено је да од 2015. до 2018. године из јавне управе, која запошљава око 530.000 људи, отказе добије 15 одсто, што би значило годишње око 26.500. Но, пошто прошле године зацртани задаци нису остварени јер је број запослених на крају 2015. био мањи него на крају 2014. само 6.500, значило би то да ове године, осим „квоте” за 2016, треба отпустити и „ресто” из прошле године.
Фискални савет Србије упозорио је на то да је бројка зацртана Фискалном стратегијом велика и да чак не би било ни добро да се јавни сектор толико смањи, али је остао при ставу да се тај посао мора урадити, као што се мора и надокнадити прошла година у којој отказа није било. Наиме, Фискални савет Србије истиче да рационализација броја запослених у 2015. у сектору опште државе ни изблиза није спроведена по плану, а у следеће две године управо она би требало да омогући умањење дефицита. По последњим информацијама, навео је ФШ, иако су за почетак 2016. године – јануар и фебруар – била најављена мосовна отпуштања, рокови се поново одлажу – што потврђује претходне оцене да се планиране уштеде неће ни остварити.
Љ. Малешевић
Пробијање рокова
Закон о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору, који је усвојен прошле године, предвидео је да прва фаза прављења спискова за отпуштање буде завршена најкасније до 8. фебруара. Већ сада је јасно да је тај рок пробијен и да ће се прави вишак запослених, као и колико ће из које области јавног сектора радника отићи, бити спреман тек за три месеца. Да ли ће и у том року бити пребројани сви они који су вишак и колико ће тачно запослених у јавном сектору остатити без посла, тек ће се видети.