moderate rain
13°C
26.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За стан у граду може се купити пола шора

03.02.2016. 19:38 13:33
Пише:

Наши људи воле да на ТВ екрану или у новинама виде сеоску идилу, рурални туризам има такође своје верне поклонике, али живот на селу дефинитивно није „ин”. Не односи се то само на она села

 из којих ђаци-пешаци километарима иду преко брда до прве школе већ и на она у Војводини где је све равно а будуће житеље ту чекају школа, амбуланта и пошта, водоводна мрежа. Тако се недавно једна породица из села Јаша Томић одлучила да поклони кућу фамилији која би дошла да ту живи.



Од поклонопримаца се само очекује да плаћају струју и гаје поврће у башти. Њима остаје да чекају да виде ко ће се јавити, и хоће ли уопште неко, јер куће на селима у Војводини нису баш тражене. Купац се може наћи за оне у селима која су готово постала приградска насеља. Друге купце чекају већ деценијама, цене су пале ниско да ниже не могу бити, на свега неколико хиљада евра са све окућницама, али узалуд, прође нема па нема

Када се упореде цене испада да се за један стан у граду може купти пола кућа у неком  сеоском шору.– Интересовања нема, а како сада ствари стоје, неће га ни бити у догледно време – каже извршни директор агенције „Солис” из Новог Сада Драган Рабатић. – Овде у Бачкој, а ближе Новом Саду, нуде се куће за десетак хиљада евра у Надаљу и Ђурђеву, али интересовање није велико. Купци који се одлуче да постану власници некретнина на селу све чешће сами траже кућу директно. Ако онај ко купује има новца, сами се договарају о куповини, без посредника.



Да је интересовање за куповину сеоских кућа веома слабо приметили су и у агенцији за промет некретнина „Прагма” из Зрењанина.

– У селима као што је Јаша Томић и околина куће се могу купити већ за 2.000-3.000 евра – каже агент продаје Бојан Михајлов. – Мало су скупље у Српској Црњи, где је цена од 5.000-6.000 евра.

Те јефтиније куће купују људи који немају било какву другу опцију за становање, а деси се и да се појави купац из већег града који је купује као викендицу. То су добре, велике куће, али старије и треба их реновирати.

Михајлов објашњава да банке за куповину тих кућа не дају стамбене кредите јер је вредност мала. Уколико купац нема суму која се тражи, може да подигне кеш кредит. А ако новца има, нађе се и договор око цене.



– Причало се претходних година да те куће купују житељи суседне Румуније, али то није тачно, мада су продавцима сви купци добродошли – каже он.Иста слика је и у Вршцу. Последњу кућу на селу агенција „Боле”  продала је пре три године. Купци углавном траже куће на четири-пет километара од Вршца. Цена је око 15.000 евра. Што се тиче оних удаљенијих села, попут Сочице и Великог Средишта, ту су цене око 5.000 па и мање.



У Шиду и околини ситуација је нешто боља. Тако се у Бачинцима кућа од 120 квадрата, с десет ари баште, продаје за 25.000 евра.

Све те куће имају и окућницу с плацом од два-три ара па до десет.



Д. Вујошевић

 

Мртав капитал



Има ли шансе да се тај мртав капитал стави у функцију и да почне некоме да користи? Професор с Пољопривредног факултета у Новом Саду др Радован Пејановић каже да би се ту могло помоћи уз одговарајући државни ангажман.

– Када би се људима који желе да наставе живот на селу давале субвенције какве добијају инвеститори у фабрикама по радном месту, било би више нових житеља у селима у Војводини – сматра он. – Требало би им обезбедити и неколико хектара земље из државног фонда па повољан кредит за механизацију. Такву политику води Европска унија када су у питању села, а пошто ми идемо ка чланству, било  би добро да следимо тај пут. Без тога нема оживљавања села, а те куће тешко да ће наћи нове станаре.

Пише:
Пошаљите коментар