За нова радна места 300 милиона евра
Влада Србије усвојила је Национални акциони план запошљавања у 2017.години, према којем ће за реализацију програма и мера активне политике запошљавања,
као и мера професионалне рехабилитације особа са инвалидитетом, за наредну годину бити потребно обезбедити најмање 2.800.000.000 динара из буyета Србије и 550.000.000 динара из Буyетског фонда за професионалну рехабилитацију и подстицање запошљавања особа са инвалидитетом. Додатна средства могуће је обезбедити из буyета Аутономне покрајине и јединица локалне самоуправе.
У документу се наводи да је укупан број запослених старих од 15 до 64 године у 2015. био око 2.470.754, што је у односу на 2014.годину повећање за око 25.000 запослених. Но, у првом кварталу ове године забележен је пад броја запослених за око 22.000. У том делу извештаја Национална службе за запошљавање скреће пажњу да је на почетку године дошло до смањења броја становништва радног узраста, уз повећање активног становништва. Укупан број незапослених у прошлој години износио је 550.905, што јесте мање за око 56.500 у односу на годину дана раније, али је у првом кваталу ове године број незапослеих већи за 51.000 него на крају прошле године. Стопа запослености на почетку године била је 52,1 одсто, а стопа незапослених 19,7 одсто.
Посматрано према годинама старости прошле године половина незапослених односно 280.063 особе припадало је двема најмлађим старосним групама - од 15 до 24 и од 25 до 34 године. Стопа запослености младих прошле године била је 16,6 одсто, а на поочетку ове године 16,2 одсто. У исто време, стопа незапослености младих била је 43,2 одсто, а на почетку ове године чак 44,2 одсто. У извештају је наведено да је прошле године од 779.963 младих, њих 552.117 било неактивно, 98.343 су били незапослени, док је 129.502 младих радило.
На основу идентификованих изазова на српском тржишту рада, утврђени су циљеви политике запошљавања у наредној години: спречавање великог раста незапослености, смањење опште стопе неактивности и повећање стопе запослености, смањење дуалности на тржишту рада, унапређење положаја младих на тржишту рада и повећање приступа тржишта рада за Роме. Посебна помоћ обезбеђена је запошљавању теже запошљивих категорија становништва, за које се припремају субвенције.
Висина субвенција за запошљавање незапослених из категорије теже запошљивих у 2017.години одређена је према стопи развијености општина, па ће тако за четврту групу развијености, а то су општине које имају 60 одсто републичког просека, и за девастирана подручја субвенције за запошљавање износити 250.000 динара по кориснику. За трећу групу развијености, у распону од 60 до 80 одсто републичког просека, субвенције су 200.000 динара, а за другу, у распону од 80 до 100 одсто републичког просека, оне ће износити 150.000 динара по кориснику.
У Националном акционом плану запошљавања у наредној години припрема се и пакет услуга за вишкове запослених . Наиме, НСЗ очекује већо прилив на евиденцију незапослених оних који ће због завршетка процеса реструктуирања, као и због рационализације јавног сектора, остатити без посла. Ради превенције незапослености, пре него што се потенцијални вишкови запослених пријаве на евиденцију незапослених, биће организовани састанци са руководством предузећа, која се суочавају са вишком запослених и синдикатима, изјашњавање запослених о мерама за које су заинтересовани путем попуњавања упитника, организовањем саветовања за запошљавање кроз вођење индивидуалних разговора са запосленима. Након пријаве вишкова на евиденцију незапослених НСЗ ће их приоритетно укључивати у програме и мере активне политике запошљавања.
Љ. Малешевић
Пакет за незапослене без квалификација
Посебан пакет наредне године припрема се за лица без квалификација, нискоквалификоване и дугорочно незапослене. Они ће имати приоритет приликом укључивања у мере активне политике запошљавања тако што ће бити укључени у активно тражење посла, додатне програме образовања и обуке, јавне радове, програм стицања практичних знања...