За 15 месеци 20 одсто више регистрованих предузећа
По резултатима анкете УСАИД-а о ставовима привредних субјеката о стању пословног окружења, инспекција у Србији највише је напредовала. То је потврдио и амбасадор САД у
Србији Кајл Скот, објашњавајући да је привреда најбоље оценила промене у инспекцијском надзору и поступању пензионера.
Председник за координацију инспекцијског надзора Жељко Ожеговић објашњава за „Дневник” да је Закон о инспекцијском надзору, који је усвојен у априлу прошле године, важан реформски закон на који се дуго чекало и који је у потпуности усклађен с међународним нормама и стандардима у тој области.
– Тај закон је значајно допринео промени односа између државе и привреде, попунио правне празнине у области инспекцијског надзора, донео је низ нових решења, увео могућност ефикасност поступања према нерегистрованим субјектима и постао кључна полуга за борбу против сиве економије – наглашава Ожеговић.
По његовим речима, нешто више од годину од почетка примене Закона о инспекцијском надзору, према нерегистрованим субјектима постигнути су, упркос ограниченим ресурсима и бројним проблемима, значајни резултати које признају и сами привредници у Србији. Од једне од најслабије оцењених области у ранијим анкетама, истиче Ожеговић, за нешто више од годину инспекцијски надзор стигао је до веома респектабилних и мерљивих резултата.
– Податке о новорегистрованим и ођављеним предузетницима пратимо и добијамо од Агенције за привредне регистре на месечном нивоу и они показују да је број новорегистрованих предузетника од почетка примене Закона према нерегистрованим субјектима, а то је 15 месеци, порастао 19,4 одсто у односу на исти период пре тог законског прописа – наглашава Ожеговић. – Истовремено, дошло је до смањења броја ођављених привредних субјеката од 14,7 одсто. Не треба заборавити да су у појединим месецима, као што је август прошле године и мај ове, повећања новорегистрованих привредних субјеката била чак 72 одсто.
– Повећан број пријављених субјеката уз истовремено смањење ођављених јасан јепоказатељ да је повећан прелазак привредних субјеката из сиве зоне у легалну, што и јесте био један од главних циљева доношења тог закона – каже Ожеговић. – Свесни смо тога да је још много посла пред нама. Потребно је наставити доследну примену закона, усагласити 170 секторских закона са Законом о инспекцијским надзору, интензивирати рад новоформираних стручних радних група и тимова, успоставити бољу координацију инспекција са судовима и полицијом и увести јединствени информациони систем еИнспектор, за који је недавно расписана јавна набавка. Закон о инспекцијском надзору је инспекцијама и инспекторима доделио и саветодавну улогу због потребе мењања односа државе и привреде, и због тога нам је потребан и даље дијалог и сарадња с привредом.
Љ. Малешевић
Ускоро и е-Инспектор
Увођење информационог система е-Инспектор, за који је недавно расписана јавна набавка, по Ожеговићевом објашњењу, кључна је ствар за успешан наставак целог процеса и наставак добрих резултата јер тај систем треба да омогући бољу размену података између инспекцијских служби, њихову бољу координацију, боље планирање рада служби, ефикасније коришћење ресурса, планирања и процене ризика.