Вујовић: Забрана запошљавања вероватно на снази до марта
Министар финансија Душан Вујовић оценио је данас да ће забрана запошљавања у јавном сектору вероватно трајати до марта следеће године, јер држава вероватно
неће бити спремна да пређе на савремени метод запошљавања у јавном сектору од 1. јануара 2017.
Вујовић је то рекао на конференцији у Влади, одговарајући на питање како запослити недостајући кадар у једном београдском вртићу. Он је најпре подсетио да је генерална одлука о забрани запошљавања на снази, али и скренуо пажњу да су постојали изузеци на основу појединачних ситуација, што је комисија разматрала.
"Очекује се прелазак на савремени метод, да Министарство државне управе и локалне самоуправе на основу структурног плана запошљавања по секторима то решава, али нисам сигуран да смо спремни да од 1. јануара то ступи у дејство", рекао је он.
Вујовић је рекао да, због техничке владе, неке ствари мало касне, па очекује да одговарајуће одлуке везано за запошљавање буду донете тек у марту 2017.
"Стари систем ће функционисати док нови не заживи", поручио је.
Упитан када ће ступити на снагу правилник о ПДВ-у, он је подсетио да је одлучено да се његова примена одложи, на 1.јануар 2018. године.
"Сагледали смо примедбе и потребу да се мења закон о ПДВ-у. Многе примедбе су оправдане, а оно што је преношење одредби из закона ће бити прегледано поново и усклађено са најбољом праксом у Европи", рекао је он.
Одговарајући на питање да ли постоји могућност да се запослени плаћају на основу учинка, рекао је да Влада жели да обезбеди да грађани плаћају само оно што и добијају, те да у складу с тим постоји план рационализације јавног сектора, уједначавање плата, подизање ефикасности...
Циљ Владе Србије је мања и ефикаснија државна управа која ће пружати услуге европског и светског стандарда. Како до тога доћи, наставља министар, тек ће бити јасно јер су у току хоризонталне и вертикалне анализе.
"У неким стварима решавамо текуће проблеме али и покушавамо да поставимо ствари на дужи рок.
Вративши се на фискалне резултате, он је рекао да уз тако добре резултате, Влада има претпоставке да већи буџетски простор искористи за јачање поверења грађана у реформе.
"Кад смо правили план, договор је био четири одсто структурног прилагођавања за три године. Два одсто прве године и по један одсто у наредне две године. Уместо тога, ми смо већ сада, за мање од две године стигли на 3,89 одсто. Дакле, напредујемо много брже него што смо очекивали", истиче Вујовић.
Он је објаснио да то значи и трајне претпоставке стабилног буџета на дужи рок, а уједно подсећа да је буддзет у суфициту од 30 милијарди динара.
"Првобитни план је био минус од 160 милијарди, а тешко да ће он бити и 80 милијарди. То нећемо сигурно остварити до краја године чак и са свим дуговима које би могли да платимо", рекао је он и поручио да влада остварује циљеве раније, квалитетније и боље.
"А тиме правдамо повећање пензија и плата и ове и прошле године", рекао је он.
Ако се тако настави, објашњава Вујовић, Србија ће, након много година, коначно изаћи из "класичних реформи", а затим се суочава са хватањем корака са Европом.
(Танјуг)