overcast clouds
14°C
29.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вујовић: Плате и пензије ниске, али толики је губер

07.03.2017. 21:14 13:52
Пише:

Када је реч о нивоу плата и пензија, он је на „Копаоник бизнис форуму” рекао да је он још увек низак, али не можемо „да се протегнемо више од губера”.

– Наметнули смо обавезу – плате и пензије су ниске, али су нам дефицити још увек превисоки. Плате и пензије јесу ниске, али ми не можемо више од губера. Плате у јавном сектору су се већ спустиле на 22,7 одсто јавних прихода, али су пензије још увек на 26,8 одсто – навео је Вујовић.

Он је истакао да имамо дефицит пензија од око 220 милијарди динара, односно за тај износ ће у овој години буџет, то јест сви грађани, а не пензионери, морати да плате разлику између доприноса Фонду ПИО и укупног трошка пензија.

Министар финансија је изјавио да су последње две године постигнути резултати и бољи од плана јер „смо имали ветар у леђа”.

– Дефицит буџета за 2016. годину био је планиран на четири одсто БДП-а, а имали смо 1,4 одсто. Како смо то успели? Па, имали смо ветар у леђа. Не смемо с тим да рачунамо у будућности, али ако имате погодне услове, биће бољи резултати – казао је Вујовић .

Министар финансија је додао да је учешће јавног дуга у БДП-у на силазној путањи и да смо сада већ на „црвеној линији” да га спустимо испод 70 одсто.

– Мислили смо да се никада нећемо спустити испод 70 одсто, а сада смо на већ на ‘црвеној линији’ и пројектујемо да ћемо бити на нивоу Мастрихта од 60 одсто до 2020. године – рекао је Вујовић.

Председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић изјавио је да Србију тек очекују реформе у јавном сектору.

– Нису реструктурирана јавна предузећа, није завршена приватизација друштвених предузећа, није дефинисан регулаторни оквир за јавна комунална предузећа – изјавио је Влаховић отварајући „Копаоник бизнис  форум”.

Стабилност је, за гувернерку Народне банке Србије Јоргованку Табаковић, кључна реч за све учеснике и носиоце улога у јавном и политичком животу.

– Ако се једна успешна година може назвати случајношћу, то се не може рећи за две узастопне успешне године, а поготово не за три – рекла је Јоргованка Табаковић.

Она је на пленарној седници на „Копаоник бизнис форуму” такође саопштила да је у 2016. години инфлација износила 1,6 одсто, а да је просечна током 12 месеци била 1,2 проценат.

Д. У.

 

Највећи успех смањење незапослености

Шеф мисије Међународног монетарног фонда за Србију Џејмс Руф оценио је да је Србија спровела невероватну трансформацију у претходне две године, и истакао да је највећи успех био смањење незапослености.

Он је рекао да даљи заједнички фокус мора бити на осигурању наставка тог успеха.

– За мене је највећи успех који се догодио у оквиру програма то што су спуштени трендови незапослености, уз тренд раста запослености, без обзира на смањење броја запослених у јавној администрацији – констатовао је Руф, додајући да је незапосленост и даље на високом нивоу.

По његовим речима, три милиона запослених је недовољно на становништво од више од седам милиона.

 

Није баш све боље

Председник Фискалног савета Павле Петровић реплицирао је министру финансија Душану Вујовићу на констатацију да Србија сваког дана постиже све боље резултате.

Петровић је у свом излагњу на „Копаоник бизнис-форуму” казао да се у рационализацији у јавном сектору у претходне две године није постигло ни близу довољно, и додао да је „то оно где се на расходној страни није постигло сваким даном све боље”.

Петровић је тиме очигледно алудирао на део Вујовићевог обраћања који је пре тога, образлажући псотигнуте резултате, казао да, „као у оном филму, Србија сваке године у сваком погледу постиже све боље перформансе”.

Пише:
Пошаљите коментар