overcast clouds
8°C
01.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вакцинација говеда у току, критично још месец дана

30.06.2016. 16:19 13:33
Пише:

<п>Ситуација везано за болест квргаве коже говеда је под контролом, поручио је данас саветник председника Владе Србије за пољопривреду Драган Гламочић истичући да је вакцинација у току,</п>

да нема спавања за стручне екипе док се не вакцинишу сва грла, а критично ће бити још око месец дана.

Болест названа нодуларни дерматитис махом је захватила грла на југу Србије и није пробила даље на територију, а до сада је, навео је Гламочић, 465 убијених и 70 сумњивих грла у 12 општина и четири округа.

-Екипе су на терену, али не смемо спавати. Још је критично, док не направимо вакцинацију целе територије. Наредних месец дана ће бити критично, рекао је Гламочић на састанку у Привредној комори Србије поводом овог проблема.

Он је указао да је тренутно на располагању 400.000 доза вакцина које је држава купила и 50.000 доза из донација.

Гламочић је навео да екипе вакцинишу и заражена и угрожена грла, а да за велике фарме, попут ПКБ-а треба и неколико дана за вакцинацију.

Болест је, према његовим речима, локализована на југу земље, у Пчињском округу је угрожена половина стоке и у Јабланичком, док је у појединим деловима земље идентификован по неки појединачан случај.

-То не сме да нас успава, поручио је Гламочић и додао да би требало вакцинацијом направити круг око зараженог подручја, као и да неће сва грла бити убијена у стаду, већ само заражена.

Вршилац дужности директора Управе за ветерину у Министарству пољопривреде и заштите животне средине Ненад Петровић указује да су екипе на терену, да није било пробијања болести према централној Србији.

-Нама поједине ветеринарске станице које раде у угроженом подручју, већ  вакцинишу говеда, раде од 6 до 22 сата, а наша инспекција их контролише, рекао је Петровић додајући да су спремне и додатне екипе које би могле и да ускоче по потреби” како би што брже реаговале уколико се појаве симптоми.

Постоји и зона, рекао је он, у којој се ради тампон према централно Србији.

-Циљ нам је да заштитимо просторе где је главно сточарство. Многе фарме су тражиле да ограде објекте, објаснио је он.

Објашњавајући како власници могу да се заштите, Петровић је рекао не могу сто одсто да се заштите с обзиром на начин преношења, али је и препоручио да се одржава хигијена штале, одлагање ђубришта и покривање најлоном на што удаљенијим местима, као и третман инсектицидима, да се говеда не мешају с другима...

-Постоје средства и која се мажу преко животиња да се смањи контакт, али на жалост, не постоји апсолутна мера заштите, рекао је Петровић.

Секретар удружења за пољопривреду Привредне коморе Србије  Ненад Будимовић уверава да су, након што се појавила болест квргаве коже  предузете су све мере које су прописане на светском нивоу.

Он је подсетио да се та болест не преноси на људе, специфична је само за све врсте говеда. Преноси се преко инсеката и контактом, и зато је, рекао је, најбитније спречити транспорт живих животиња и радити дезинсекцију.

-Пољопривредницима можемо да помогнемо највише тако што ћемо да говоримо о реалном стању и шта могу да ураде да помогну животињама. Дезинсекција је обавезна и да их не пуштају на пашу, да стављају мрежице на стајске објекте, навео је он препоручујући и да им побољшају исхрану, дају минералне производе.

Будимовић је рекао да ће ускоро кренути акција по регионалним коморама, како би људима објаснили шта да раде.

Говорећи о накнади штете, Гламочић је навео да се, пољопривредницима којима су убијена говеда, штета исплаћује континуирано, и сваким даном добијају одштету у реалном износу - зато нема незадовољства.

Гламочић је навео да је ово и шанса да сва говеда уђу у легалне токове, будући да нека нису регистрована, и ти власници немају право на накнаду штеде. Он је навео и парадоксалну ситуацију у Босилеграду, где је након акције у којој су заражена грла убијена, више од 200 грла на стању него пре почетка акције.

Упитан за ситуацију када је реч о млеку, Гламочић је истакао да влада има седницу у 13 часова у 30 минута на којој очекује став министарства по том питању, и тачну ситуацију.

-Влада води рачуна о овом сектору и наћи ће се решење на корист и наших произвођача, а да буде ни реакције Европске комисије, поручио је.

(Танјуг)

 

Пише:
Пошаљите коментар