Увођење вишег стандарда това пилића
Словеначка „Перутнина Птуј“, једно од највећих месно-прерађивачких предузећа у Југоисточној Европи, планира у наредних десет година значајна улагања у фабрику „ПП–Топико“ у Бачкој Тополи
речено је на недавној промоцији пројекта квалитета живинског меса ЕУ порекла, одржаној у седишту компаније. Како је том приликом казао председник Управе „Перутнине Птуј“ Тибор Шимонка, „Топико“ у последње две године бележи пораст прихода, а до тада је фабрика била у сталним финансијским потешкоћама, због чега је улагање у том периоду изостало.
– Када је „Перутнина“ купила „Топико“, фабрика је имала 26 милиона евра дуга, а данас је он сведен на четири милиона – рекао је Шимонка. – Фабрика је сада финансијски здрава и очекујемо да ће, уз нашу помоћ, у следећих десет година бар дуплирати своје приходе и производњу, а један од акцената биће програм меса с додатом вредношћу, или БТС.
По његовим речима, „Топико“ је у првих девет месеци ове године имао 22,9 милиона евра прихода, што је на истом нивоу као лане, а охрабрујуће је да је позитивни новчани ток из сопствених прихода повећан 66 одсто.
– Имамо велике амбиције када је у питању улагање у Тополи наредне деценије, не само у прерадне капацитете и кланице него и у узгој јер је Србија идеална за неке надстандардне линије узгоја – рекао је Шимонка, додајући да је проблем у пословању у Србији нерегулисано тржиште јер има око 130 произвођача пилећег меса, а регистровано их је око 40, а остали, због непоштовања стандарда, представљају нелојалну конкуренцију.
По речима директорке производње у „Топику“ Хермине Шероне, већ следеће године у Тополи се планира увођење вишег стандарда това пилића, што подразумева улагање у фарме.
– Започето је пројектовање нових прерадних капацитета и када се то заврши, надам се да ћемо бити велики као и матична кућа – рекла је Хермина Шерона.
У „Перутнини Птуј“ кажу да су нови тип узгоја пилића почели први и да ће та, БТС производња у Европи наредних година бити стандард, без којег се неће моћи производити. Нови систем това разликује се по броју пилића или њиховој килажи по квадратом метру. Уз то, пилићи се гаје у хуманијим условима, могу да изађу у такозвани зимски врт, заштићен од спољашњих утицаја, имају више природне светслости, више се крећу, а то доприноси бољем квалитету меса, Тов у таквим условима је продужен десет дана.
У „Перутнини“ се примењује интегрисани систем производње, што значи да се све одвија у властитим оквирима – од производње расплодних јаја у матичним фармама, преко узгоја пилића, производње крмне смесе, клања, прераде, а то прати строга унутрашња и спољна контрола квалитета.
З. Милосављевић
Од губиташа до профитабилне фирме
„Топико” у Бачкој Тополи од 2008. године ради у систему „Перутине Птуј”. Некадашњи губиташ са застарелом технологијом данас запошљава 630 радника, који уз поштовање словеначких стандарда у производњи живинског меса, остварују профит.