У управљање водом потребно уложити осам милијарди евра
нових инвестиција како би се испунили строги стандарди очувања животне средине - рекао је председник Србије Томислав Николић на отварању дводневне међународне конференције „Земље у транзицији и вода као фактор стабилности”. - Од тога износа око пет милијарди евра потребно је уложити у доградњу канализационих система и изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода.
Он је истакао да то што је Србија домаћин међународне конференције говори о томе да је наша земља препозната као важан чинилац у креирању стратегије управљања водама. На конференцији која се бави изазовима управљања водама, указао је Николић, проблем вода и управљање водама поставља фундаментално питање шта човек као људско бића вреднује и шта желимо да оставимо својим потомцима, где је наше место у природи, односно шта су нам приоритети и да ли сваки циљ којем тежимо вреди уништавања животне средине.
Председник Србије указао је да је Министарство пољопривреде припремило Стратегију развоја сектора вода на територији Србије за период 2016-2034. године и да ће тај документ послужити као водич у процесу трансформације читавог сектора. По његовим речима, све техничке мере, сви планирани радови, не могу да се реализују уколико се не обезбеде средства да се они изведу и створе организациони предуслови за њихово остварење.
Цивилизација се суочава са еколошким изазовима без преседана, указао је Николић, рекавши да је, углавном захваљујући људској активности или немарности, вода у рекама и морима до те мере загађена да краткорочно или дугорочно угрожава опстанак свих бића на планети.
- Токсични отпади се гомилају широм света. Плаћамо данак просперитету и индустријском развоју и зарад богаћења и удобности, доводимо у опасност сам живот - рекао је председник Србије.
Због тога је, истакао је Николић, на учесницима форума на којем ће се разговарати о међународној сарадњи у области вода, стањем у области вода у Србији, његовом финансирању, инфраструктурним пројектима и сарадњи градова на сливу Дунава... да укажу на правац деловања и последице одређеног чињења или нечињења.
- Поучени искуством прошлости, пред нама је озбиљан задатак да одлуке које данас доносимо не оставе разорне последице на будуће генерације - рекао је Николић.
Д. Млађеновић
Посла има много
Основни циљ скупа је сагледавање приоритета, проблема и потреба интегралног управљања водама на различитим нивоима (глобалном, регионалном, локалном), са посебним освртом на земље у транзицији. Из Института „Јарослав Черни” је указано да се сектор вода у Србији суочава са великим проблемима који могу имати значајне последице на становништво, привреду, економију, и да су због тога неопходна велика одрицања и напори у правцу унапређења сектора вода.