overcast clouds
8°C
01.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У републичкој каси осам милијарди динара више

10.08.2016. 19:37 11:39
Пише:

Један од првих закона који би требало да се нађе пред новом владом Србије свакако је нови закон о финансирању локалних самоуправа

јер на њему посебно инсистира Међународни монетарни фонд, којем Србија до 24. августа треба да пошаље меморандум о економској политици и писмо о намерама. Министарство финансија је још почетком године израдило Нацрт закона о финансирању локалних самоуправа по којем би им, уместо садашњих 80 одсто прихода од пореза на зараде остајало 50 процената, чиме би се из локалних каса у републичку слило осам милијарди динара. Фискални савет Србије је Нацрт одмах подржао, али су против њега били НАЛЕД и Стална конференција градова и општина.

Члан Фискалног савета Никола Алтипармаков сматра да нова влада Србије мора да настави секторске реформе након што је мерама штедње практично преполовила буџетски дефицит, истичући да је један од нужних потеза и измена постојећег Закона о финансирању локалних самоуправа. Он тврди да је тај закон требало променити још лане и да га, када смо већ у томе окаснили, треба што пре усвојити да би локалне самоуправе имале времена да адекватно планирају буџет за наредну годину.

Он подсећа на то да су проблеми настали када је 2011. године, упркос противљењу Фискалног савета Србије, ММФ-а и већег дела стручне јавности, тадашња власт усвојила Закон о финансирању локалне самоуправе који је контрапродуктиван по много чему.

– Тај закон је на хаотичан и несистемски начин одузео 40 милијарди динара буџетског новца и поделио их „ад хок” локалним самоуправама –подсећа Алтипармаков. – Новац при том није трошен на капиталне и инфраструктурне пројекте већ је отишао у потрошњу. Део те „рупе” затворен је пореским изменама из 2013. године, али је остало да се још осам милијарди динара с локалног нивоа врати у републички буџет.

Уосталом, додаје, ако су запосленима на нивоу државе зараде могле бити смањене десет одсто, онда је оправдано да и локалне самоуправе уштеде три одсто прихода и да их врате у републички буџет кроз нови закон.

За разлику од тог члана Фискалног савета, Национална алијанса за локални економски развој – НАЛЕД не подржава даље финансијско слабљење градова и општина до којег ће доћи уколико влада Србије усвоји Нацрт закона о финансирању локалне самоуправа, због чега је предложио да тај акт буде повучен из процедуре да би се урадиле додатне анализе и пројекције кретања прихода на локалу и ефекти примене закона. НАЛЕД је направио симулацију на примеру буџета града са 100.000 становника и добијени резултати показују да би губици на приходној страни износили више од милијарду динара јер би мањак по основу различитих комуналних такси и еко-накнада био пола милијарде већи, а по основу пореза на зараду – додатних 600 милиона динара.

НАЛЕД је указао на то да су локалне самоуправе већ претрпеле удар на буџет од смањења пореза на зараде с 12 одсто на 10. Уз то, Нацрт закона о финансирању локалне самоуправе предлаже и другачију прерасподелу пореза на зараде тако да уместо 80 одсто прихода општинама иде свега 50, а то је, оцењено је у НАЛЕД-у, демотивишућа мера, имајући у виду обавезу уведену Законом о улагањима да општине улажу у нову организацију рада и активности за привлачење инвестиција и отварање нових радних места. Због тога, та организација и подржава напоре Сталне конференције градова и општина да се заустави финансијско слабљење општина.

Љ. Малешевић

 

На локалу плате порасле 25 посто

Рачуница Фискалног савета Србије показује да су расходи за плате на локалу од 2009. до краја прошле године повећани готово 25 одсто. Истовремено, инвестиције на нивоу општина номинално су умањене око 20 одсто, што је најдрастичнији пад у поређењу са свим другим нивоима власти.

Пише:
Пошаљите коментар