У мењачницу с картицом
За месец и по дана, тачније од 1. октобра, почиње примена Закона о платним услугама. Како кажу у Народној банци Србије нови пропис ствара законски основ за повећање конкурентности у
овој области. Закон је у Скупштини Србије усвојен још 18. децембра 2014. године, а већ сама чињеница да је актерима остављено скоро годину дана да се припреме за примену овог прописа говори да он доноси значајније новине.
Из НБС објашњавају да овај закон уводи нове актере на тржиште платних услуга. Њих ће сада моћи да обављају и привредна друштва и мењачнице. То значи да код мењача нећемо више ићи само због куповине или продаје девиза, већ ће они моћи да пружају и друге платне услуге.
Шта ће то мењачи моћи да раде и које ће услове морати да испуне?
Закон је предвидео да ће они моћи да издају новчане дознаке и обављају пренос новчаних средстава на платне рачуне. Поред тога моћи ће да се баве издавањем и прихватањем платних инструмената, укључујучи ту и платне картице. Ове услуге до сада су биле искључиво у надлежности банака и Поште.
То не значи да мењачи аутоматски добијају шансу да од 1. октобра почну да се баве платним услугама. Ако то желе треба да се јаве НБС, и у складу са законом треба да прибаве лиценцу и надзор. Поред тога треба да испуне и цензус у новцу. Обавезан је почетни капитал од 20.000 до 125.000 евра у динарској противвредности. Сума ће се одредити у сваком случају конкретно и зависиће од избора платних услуга за које се мењач определи, односно ризика који ће преузети на себе.
Надзор над радом мењача обављаће НБС.
При доношењу прописа законодавац је посебно имао у виду заштиту корисника услуга – пре свега грађана. Они морају да буду добро информисани о услугама и начину обављања платних тансакција, те одговорности оних који им те услуге пружају, кажу у Народној банци на питање „Дневника“ да појасне шта се мења од октобра.
Како се, пак, мењачи припремају за нову улогу и колико ће им она помоћи да боље послују?
- Проширење посла ће нам свакако добро доћи јер је сада промет слаб - каже Александар Топаловић из новосадске мењачнице “Талир“. - Видите да је разлика између продајног и куповног евра не само код нас већ и код колега мала, чак и мања од једног динара. Мало је и странака које долазе, било да купе или да продају девизе.
У „Талиру“ наглашавају да би било добро да их надлежни обавесте детаљно о свим условима, осим цензуса, које мењачи треба да испуне да би ушли у нови посао у складу са законом. То је предуслов да се више мењача заинтересује те почне да пружа нове услуге клијентима.
Душанка Вујошевић