scattered clouds
1°C
11.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Tрећина привредника у Србиjи планира нова улагања у 2017.

13.12.2016. 15:57 21:12
Пише:

Пословни оптимизам са којим мала и средња предузећа у Србији, нарочито привредници који послују са Немачком, дочекују 2017. годину изузетно је охрабрујући,

а трећина привредника планира нове инвестиције.

Позитиван став у погледу пословања и пословне климе у Србији у 2017. години има 52,6 одсто малих и средњих предузећа (МСП) која послују на локалном и регионалном тржишту, према резултатима истраживања Прокредит банке, представљеним данас на конференцији за медије.

Тај проценат износи чак 63,2 одсто када је реч о предузетницима који послују са Немачком, што је знатно боље у односу на прошлогодишњих 57,8 одсто, наводи се у истраживању, које је реализовано у сарадњи са истраживачком агенцијом ГфК.

Када је реч о инвестицијама, око 30 одсто привредника у Србији планира нове инвестиције, што није био случај пре неколико година, док 50 одсто компанија које послују са Немачком очекује улагања, углавном у машине и опрему.

Знатно већи оптимизам у односу на прошлу годину, привредници су испољили у вези са питањем финансирања и финансијског задуживања, где преко 52 одсто компанија које послују локално очекује боље услове за задуживање у 2017, док тај проценат износи око 78 одсто када је реч о компанијама које послују са Немачком.

Тиме су дуплирана очекивања везано за финансирање малих и средњих предузећа, што је, како је речено, последица веће конкурентности на банкарском тржишту.

Главни изазови и проблеми са којима се суочавају МСП су и даље слаба наплата потраживања, јака конкуренција, порези и други намети, као и компликоване државне регулативе за пословање.

Мађутим, како је предочено на конференцији, истраживање је показало да је код компанија пала свест о улагањима у енергетски ефикасна решења.

Потпредседник Привредне коморе Србије Мирослав Милетић је рекао да је умерени оптимизам најбоља дефиниција резултата овог истраживања и да је јако добро да се тај оптимизам развија, јер за то има и макроекономске и све друге основе.

"Има страховито пуно разлога због чега би ми требало да тежимо привредном моделу који постоји у Немачкој", рекао Милетић, додајући да смо у последњих четврт века изгубили извесне ствати - а то су рад, ред, технолошка дисциплина и поштовање стандарда квалитета.

Помоћник министра привреде за мала и средња предузећа и предузетништво, Катарина Обрадовић Јовановић, изразила је задовољство због умереног оптимизма који влада међу компанијама по питању перспектива за раст, као и због веома великог простора приступа финансирању.

"Ако сагледамо овај пословни индекс видимо да преовлађује умерени оптимизам, и мислим да је то добро, много боље него нереална очекивања брзог раста", изјавила је Јовановић, додајући да још пуно посла мора да буде урађено.

Она је, такође, указала на проблем наплате потраживања, наводећи да закон постоји, али да се очигледно недовољно примењује.

Директор Немачко-српске привредне коморе Мартин Кнап је изјавио да је за ту мешовиту комору изузетно позитивно да чује да је за српска предузећа добро да послују са Немачком, што је и сама сврха коморе да ради на подстицању сарадње између предузећа две земље.

У истраживању је учествовало око 500 компанија, а такође је закључено да већина компанија очекује већи или стабилан профит у следећој години, док само десет одсто компанија које послују на локалном тржишту сматра да наредна година неће бити повољна за њихову профитабилност и пет одсто оних које послују са Немачком.

Што се тиче повећања запослености, око 20 посто компанија које послују на домаћем тржишту очекује повећавање запослености и 36 посто оних који послују са Немачком.

Циљ овог истраживања, које ПроЦредит банка спроводи већ четврту годину заредом, ближе је упознавање са очекивањима наших привредника за наредну годину у погледу тржишних и пословних изазова и могућности са којима се сусрећу у свом послу.

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар