Традиција дуга 107 година није спасла циглану
Привредни суд у Панчеву, на основу решења о банкротству које је донео стечајни судија марта прошле године, прихватио је предлог стечајног управника
о продаји преостале имовине некада познате циглане „Игма” из Уљме. Оглас о прикупљању јавних понуда за њену куповину биће објављен 30. септембра, а продаја је заказана за 31. октобар у циглани у Уљми.
На продаји ће се наћи објекти, земљиште и опрема за производњу опеке у Уљми по почетној цени од 326.770.485,40 динара. Осим тога, продаје се и стовариште „Овча” с почетном ценом од 20.183.697 динара, а на продаји ће се наћи и машине за сечење и глодалица за ПВЦ профиле с почетном ценом од 430.000 динара.
Том јавном продајом након 109 година престаће да постоји некада позната циглана у Војводини. Циглану у Уљми основао је 1907. године Виљем Глојер и била је у приватном власништву све до краја Другог светског рата, када је прешла у имовину Војводине. Одмах после рата добила је назив Индустрија цигле и црепа „Бошко Вребалов”, а од 1. јануара 1970. године пословала је у саставу ПИК-а „Вршачки ритови” као ООУР ИГМ Уљма.
Почетком 1972. године почела је припрема зе реконструкцију циглане, а годину касније изграђени су нови погони за прераду и припрему, као и почетни сушни простор. Фабрика за производњу фасадне цигле изграђена је 1980. године, чиме је производни капацитет удвостручен. Од те године циглана послује у саставу СОУР ПИК „Агропанонија”.
Производила је грађевински материјал од печене глине, различитих облика и модела. Реч је о зиданим и таванским елементима високог квалитета, а најпознатији производ био јој је гитер-блок. Циглана се бавила и производњом кварцног песка различите гранулације и бетонске галантерије од кварцног песка. Ту производњу пратио је еколошки производ који штеди енергију. У то време циглана је имала 200 радника и своје производе извозила у многе
државе у региону и Европи. Њен тадашњи директор Љубодраг Кнежевић био је и председник Групације индустрије грађевинског материјала у Привредној комори Србије.
Циглана је пословала успешно и с великом добити све до 2007. године. Од краја 2008, када је стигла економска криза, што се манифестовало кроз смањену грађевинску активност па самим тим и могућност пласмана грађевинског материјала, али и знатно повећање цене гаса, њена производња је у паду. Циглана обуставља сва плаћања, због чега одлази у стечај. Немогућост изалска из блокаде рачуна, урушавање репутације и делимично губљење поверења код купаца одвели су ту стогодишњу циглану у банкрот и сада до распродаје њене имовине.
Љ. Малешевић
Повериоци без стрпљења
Уљманска циглана је акционарско друштво с више од 90 одсто приватног капитала у власништву радника и пензионера. Повериоци нису имали стрпљења да заједно с њима траже решење за циглану, већ су тражили свој новац, повели судске спорове, које су и добијали, а све то је значило немогућност изласка из блокада рачуна, о чему сведоче и подаци НБС-а. Настале финансијске потешкоће нису могле бити решене, што је констатовао и Привредни суд у Панчеву, који је марта прошле године донео решење о банкротству циглане која је дуго била у стечају.