overcast clouds
10°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Товљеници опет иду за тепсију рибе

16.09.2016. 19:32 09:06
Пише:

Цена килограма свињског меса у месарама и маркетима сада се креће између 420 и 450 динара, али је још увек виша од оне крајем јула, када је започело вртоглаво поскупљење.

У неким дисконтима ових дана на акцијама се нуди свињски бут по цени нижој од 400 динара, али је ипак реч о акцијској продаји која траје неколико дана. Мада је поскупљење свежег свињског меса правдано скоком цене живе ваге свиња, сточари су тврдили да то није разлог и да само служи кланичарима и прерађивачима као оправдање пред купцима јер су они имали добру зараду и када је жива вага била знатно јефтинија. Тек када је продаја свежег свињског меса опала готово 30 одсто, кланице и прерађивачи су били принуђени на то да смање цену меса 100 и више динара, али још увек нису спремни да је врате на ниво који је био до половине јула.

Но, није дошло само до смањење цене свежег меса у месарама и продавницама већ је и килограм живе ваге товљеника опао и вратио се готово на ниво који је имао пре јула. Наиме, сада у Срему и Мачви накупци килограм живе ваге плаћају највише 150 динара, а пре само неколико недеља плаћали су и 200. Тренутно је „најбоље” стање у Мачви, где су накупци спремни да плате и 155 динара по килограму, али их нема довољно иако је понуда велика.



С друге стране, сточари у деловима Срема муку муче с накупцима који ових дана неће да им понуде више од 130 динара по килограму живе ваге. То је и био разлог што је Удружење сточара „Фрушкогорско Подунавље” у Сусеку, које окупља сточаре тог дела Срема, одлучило да упути допис свим товљачима свиња у Србији, у којем их позива да обуставе продају свиња на десетак дана и на тај начин спрече купце који јуре за профитом плаћајући цену живе ваге мање од 130 динара.



„Не постоји ниједан разлог за умањење цене товљеника прве класе, која је износила 170-180 динара, с ПДВ-ом, већ је постојала потреба за смањењем цена меса у месарама. Наше цене товљеника су испод оних у ЕУ и наши кланичари немају рачуна да увозе живе свиње”, објаснио је у писму председник Удружења сточара „Фрушкогорско Подунавље Сима Ковачевић. „Проверили смо цене товљеника и на берзи у Модени и оне се крећу од 1,55 до 1,8 евро по килограму. Меснате свиње за клање, тежине између 90 и 115 килограма, продају се по 1,8 евро, а оне најтеже по 1,60 евро килограм. У промету је највише товљеника тежине од 115 килограма и они се продају по 1,8 евро, односно 22 динара килограм”.



Да ли ће апел сточара из Срема, који су протеклих дана примили низ  жалби и негодовања узгајивача свиња због наглог пада цене живе ваге и накупаца који неће да дају више од 120 динара по килограму, наићи на одзив у остатку државе, знаће се већ наредних дана. Извесно је само једно: да су ценом мањом од 150 динара по килограму сточари на губитку и да немају рачуницу за тов. Како су нам рекли највећи узгајивачи свиња у Кузмину, селу сремскомитровачке општине, свака цена испод 150 динара по килограму живе ваге је чист губитак, а најреалније је да она буде између 190 и 200 динара. Та цена, тврде, не треба нити сме бити разлог да кланице повећавају цене свежег свињског меса, јер и с 400 динара они добро зарађују.



Љ. Малешевић

 

Трговци не прате појефтињење живе ваге



Секретар Удружења ПКС-а за сточарску производњу Ненад Будимовић указује на то да се ситуација с ценом свињског меса лагано стабилизује, али да је приметно да кланице не прате пад откупне цене живе ваге.

– Цена товљеника је нижа него у претходном периоду, али то смањење није адекватно пропраћено ценама свежег меса, а нарочито производа од меса – сматра Будимовић. – То указује на то да трговци не смањују цену производа онолико колико је сировина појефтинила.

Пише:
Пошаљите коментар