Танка је линија изумеђу кафе, ручка и подмићивања
Узбуњивачи су најважнији антикорупцијски ресурс компанија, а за сузбијање корупције је важно поштовање порписаних норми и одуство дискреционих права, речено је на
округлом столу „Борба против корупције – како ми то радимо” у Привредној комори Србије. Представници „Ер Србије”, НИС-а и „Филип Мориса”, који су представили интерне моделе како се боре с корупцијом, кажу да је веома важно и поштовање етичког кодекса, контрола одлучивања на свим нивоима, проверљивост сваке одлуке, тренинзи и зашита узбуњивача.
Директор Сектора економске безбедности у НИС-у Славољуб Ћетојевић је казао да је за ту компанију, која има 11.000 запослених, више од 300 бензинских станица у Србији, најважнија превенција корупције, смањивање негативног утицаја и подизање свести по питању корупције.
– Вероватноћа настанка неке корупције зависи од предиспозиције оног ко ради, окружења и утицаја менаyмента, односно квалитета управљања – казао је Ћетојевић. – Што је лошије управљање, то имамо више корупције.
Као примере, навео је злоупотребу службеног положаја, давање мита, фалсификовање докумената.Иван Јовановић из правне службе „Филип Мориса” за Југоситочну Европу истакао је да корупција онемогућава успешно пословање, али и да негативно утиче на тржиште.
– На сваком нивоу се боримо против корупције, никада никога не подмићујемо, постоји забрана запосленима да приме нешто од вредности што може утицати на његову професионалну објективност – каже Јовановић.Осим драконских новчаних казни и ризика затворске казне, корупција може уништи пословни имиy компаније.„Филип Морис”, како каже, такође има етички кодекс Водич за успех.
– Када је реч о подмићивању, на пример кафом, водом или соком можемо понудити државног службеника у инспекцији и, ако остане дуже, може добити и разуман оброк, али је танка линија између онога што је примерено и зато све мимо тога мора да добије одобрење – навео је Јовановић.Менаџер за етику и усклађеност пословања у „Ер Србији” Милош Стопић је рекао да је, на пример, у тој компанији току израда регистра ризика.
– Имамо правилник о заштити узбуњивача, који прописује како је све могуће пријавити неправилности – рекао је Стопић, истичући да ћутање није никаква опција и да зато у „Ер Србији” постоји етичка телефонска линија за узбуњивање.Како каже, могући су анонимни позиви, а корупција се у тој компанији може пријавити и линијским менаyерима и Служби за етику и усклађеност. Стопић је рекао да узбуњивачи у тој компанији могу рачунати на потпуну поверљивост и заштиту.
Он истиче да је тренинг запослених једна од суштинских превентивних антикорупцијских мера јер су запослени тако увежбани у поштовању предвиђених проедура.
Д. Урошевић
Нема границе
Потпредседник ПКС-а Мирослав Милетић је рекао да корупција не познаје границе, да је то транснационални проблем. Он је нагласио да то није само проблем морала већ да корупција подрива тржиште, ствара нелојалну конкуреницију, одбија инвеститоре, утиче негативно на привредни систем и друго и да је зато важно промовисање антикорупцијских вредности.