overcast clouds
12°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Стратешко повлачење српског краља шећера

29.06.2016. 20:37 13:33
Пише:

По други пут Миодраг Костић, такозвани српски краљ шећера продаје шећеране. Прво је купац био немачки Нордцукер, а сада ће газда бити његов колега с југа,

такође немачки Судцукер. Тачније, аустријска Аграна која је пак део „јужног” немачког концерна.

Нордцукер је 2006. године преузео Костићеве шећеране, али их је српски краљ шећера 2010. године откупио од Немаца, а сада их опет продаје. Ни тада, а ни сада се не зна по којој цени ће се обавити трансакција. То јест, ко је коме колико платио и колико ће платити за шећеране.

Елем, аустријски концерн за производњу шећера, скроба и воћа Аграна намерава да преузме већински део српског произвођача шећера Суноко, саопштио је тај концерн. Са власницима Суноко, компанијом Агри Еуропе Цyпрус потписано је писмо о намерама са циљем постизања договора о преузимању већинског удела, прецизирано је у саопштењу Агране.



Суноко је, како истиче Аграна, највећи прерађивач шећерне репе на Балкану. За потписивање споразума о преузимању потребна је, након одобрења Управног одбора Агране, дозвола надлежних државних институција, додаје се у саопштењу.

Компанија МК Група Миодрага Костића саопштила је да је потписала предуговор о стратешком партнерству са компанијом Аграна из Аустрије, која је регионални лидер у производњи шећера, а део је највећег произвођача шећера у Европи, немачког Судцукера АГ.



“Наредне 2017. године ће у Европској унији бити спроведене радикалне мере реформе у индустрији шећера – укидање квота. Ово ће водити до значајних промена и само најпродуктивнији европски произвођачи ће имати перспективу. Због тога компанија Суноко, чланица МК групе, види своју будућност са највећим произвођачем у Европи”, наводи се у саопштењу МК групе.



Како се додаје,  од тог партнерства ће имати користи произвођачи шећерне репе у Србији, јер ће бити донето најновије знање које ће омогућити подизање приноса наших произвођача, као и омогућити одрживост и извесну будућност српским произвођачима шећерне репе. Сем тога, Суноко ће у српским фабрикама шећера повећати производњу и извоз.



Суноко је водећи произвођач шећера у југоситочној Европи са шећеранама у Врбасу, Пећинцима и Ковачици. Годишња производња је око 300.000 тона.  Аграна је у последњој кампањи преузимања шећерне репе 2015/16. прерадила око 5,4 тона  и из тога произвела око 800.000 тона шећера. У сегменту шећера Аграна је присутна, поред Аустрије, у Босни и Херцеговини, Румунији, Словачкој, Чешкој и Мађарској.



Већ дуже Аграна најављује улазак на српско тржиште, које је, како су истицали из менаџмента, веома занимљиво за ову компању.

Да ли се овде ради о стратешком партнерству или стратешком повлачењу срспког краља шећера  из индустрије коју следеће године чекају велике промене на европском тржишту  није толико ни битно колико чињеница да и ни на домаћем тржишту после доласка новог играча ништа више неће бити исто.



Д. Урошевић

 

Цена ће се тек сазнати



Колико ће Костић добити  за шећеране вероватно знају само он и људи из Агране, а да се не би „гађали” подацима можда за процену може да послужи чињеница да је само у шећерану у Пећинцима у последњих неколико година инвестирао скоро 30 милиона евра. У све шећеране тком последњих неколико година уложено је око 150 милиона евра, тврде у самом Суноку.



Пећинци су врхунска фабрика, коју Костић сигурно неће дати  јефтино. Врбас је с мало старијом опремом док је наслабија Ковачица. Да ли све ове шећеране вреде колико је у њих уложено или више, колики део продаје Костић и колико ће он новца добити за Суноко, то ће се тек видети. Вредност шећерана последњих година је пала због пада цена шећера на светском тржишту. 



Позната је чињеница да је  купац  за једну војвођанску  шећерану, која није Костићева, када је шећер био преко 700 евра по тони нудио  70 милиона евра, али власници нису хтели да је продају. Сада када је шећер око 360 евра  те исте газде би били задовољни када би за фабрику добили 20 милиона евра.

Фирма с Кипра



Агри Еуропе, коју Аграна наводи у свом саопштењу,   је холдинг компанија  која је у власништву Миодрага Костића а регистрована је у Лимасолу на Кипру.  Како стоји на званичном сајту Агри Еуропе , она консолидује пословне ентитете у власништву господина Миодрага Костића и његове породице, а који се баве производњом шећера, меса и месних прерађевина као и пољопривредном производњом и трговином пољопривредним производима у Србији и Украјини. Компаније које улазе у састав Агри Еуропе групације су следеће: МК Гроуп (произвођачи трговац пољопривредним производима у Србији), Карнекс  (водећи српски произвођачмеса и месних прерађевина), Суноко (водећи српски произвођачи извозник шећера) и АгроИнвест (произвођач пољопривредних производа у Украјини).



Агри Еуропе је једна од највећих вертикално интегрисаних пољопривредних компанија на Балкану која послује по принципу “од поља до трпезе”. У више појединачних компанија, Агри Еуропе запошљава 4.500 људи на сталним, парт-тиме и сезонским пословима. Тренутно обрађује, уговара производњу и обавља трговину пољопривредним производима пожњевеним са преко 265.000ха земље у Србији и Украјини.

 

Пише:
Пошаљите коментар