Србија преспавала неколико технолошких генерација
Грађани Србије не могу очекивати од државе да гради фабрике као пре пола века јер данас оне не би могле ништа урадити пошто више није време у којем би оне као такве биле конкурентне.
Због тога представници државе, привреде и науке тврде да Србија, једино јачањем производног предузетништва уз примену савремених технологија, може ухватити корак с развијеним земљама које уводе интелигентне фабрике.
Министарка за државну управу Кори Удовички, која је учествовала на Конференцији италијанско-српске сарадње у новим производним технологијама, објашњава да наши грађани треба једном заувек да забораве на фабрике попут оних које су се правиле педесетих година 20. века уколико желе да ухвате корак с развијеним државама које већ имају технологију 21. века.
– За конкуретност данас је потребно специјализовано знање, које могу пружити само привредници и научници, а држава треба да им помогне, а не да смета својом администрацијом – нагласила је Кори Удовички.
По оцени председника Академије инжењерских наука професора Бранка Ковачевића, не може се данас бити конкуренан по квалитету и цени уколико не постоји модерна технологија која је у вези с високим рачунарским технологијама и вештачком интелигенцијом, мехатроником и роботиком.
– У свету се већ праве интелигентне фабрике, док је Србија преспавала неколико технолошких генерација – истиче професор Ковачевић. – Висока технологија омогућава да се бавите одмах и последњом технолошком генерацијом. Ми смо имали деиндустрализацију због санкција и лоше приватизације и сада имамо застарелу технологију и кадар који је просечно стар око 50 година.
Он наглашава да су у Србији присутни велики инвеститори, попут „Фијата”, „Yенерал електрика” и „Бенетона”, те да би академска заједница морала да се повеже с њима у циљу прављења домаћих предузећа која би их опслуживала.
– Италијани већ имају и тренинг-центре за људе који ће радити у фабрикама будућности. Примена високих технологија може веома брзо дати резултате у привреди и отворити нова радна места – додаје Ковачевић.
Члан Академије инжењерских наука професор Петар Петровић наводи пример „Мерцедесове” фабрике у Штутгарту, која се налази у центру града и представља његов симбол, додајући да је у исто време Београд данас остао без фабрика.
– Фабрике будућности моћи ће да производе и нову генерацију производа – оцењује професор Петровић. – Оне ће бити пуне електронике, биће комуникативне, роботи и људи ће радити заједно, а производња ће бити дигитализована и радиће по захтеву купца у серији од једног комада и биће ефикасна и у таквом концепту. То ће бити мехатронски систем с потпуно дигитализованом производњом. У паметним фабрика ће човеку бити пријатно да ради.
Љ. Малешевић
Пословна асоцијација тежи ка будућности
Директор Сектора индустрије у Привредној комори Србије Јеша Ерчић истиче да је та пословна асоцијација данас више него икада свесна чињенице да привредни системи какве смо раније имали више неће постојати у будућности и да се управо због тога очекује снажан талас промена у економији.
По њему, ова 2016, која је проглашена Годином предузетништва, управо је подстицај да се направе нови индустријски инкубатори који ће превазићи јаз између српске економије и развијених европских, додајући да су технолошке иновације саставни део процеса нове индустријализације Србије.