Србија прескочила 13 држава и сад је 77. у свету
Србија је на овогодишњој листи Индекса економских слобода забележила напредак од чак 13 места и сад је међу државама у категорији економски умерено слободних земаља.
На најновијој листи, коју заједно праве Херитиy фондација из Вашингтона и лист Волстрит yорнал, Србија је са 62,1 поеном заузела 77. место од 178 обухваћених земаља, што је 2,1 поена више у односу на прошлогодишњи индекс. На лањској листи Индекса економских слобода наша држава је била 90. на планети.
Србија је на лањској листи Индекса економских слобода забележила напредак и из „економски углавном неслободних” земаља ушла у категорију „економски умерено слободних земаља”, а сада је ту позицији додатно поправила.Од земаља у региону најбоље је пласирана Македонија, која је заузела 47. место са 67,5 бодова. Мађарска је 58. са 66 поена, Албанија је 59. са 65,9 поена. Бугарска заузима 60. место са 65,9 бодова, Румунија је 61. и има 65,6 поена. Србија је 77. са 62,1 поена, а иза нас су Словенци на 90. месту са 60,6 бодова, Хрвати су на 103. месту и накупили су 59,1 бодова, а Босна и Херцеговина је 108. с 58,6 поена.Прва три места на свету заузимају Хонгконг с 88,6 бодова, Сингапур има 87,8 и Нови Зеланд 81,6 поена.
Уз евидентант напредак Србије, у најновијем извештају Херитиy фондације из Вашингтона и листа Волстрит yорнал стоји и да корупција у нашој земљи остаје тема за озбиљну забринутост јер је антикорупцијска легислатива релативно слаба. Влада је начинила напредак у јачању компетенције, транспаренције у државној администрацији и пословима од јавног значаја. Циљ стратегије реформе у области права 2013–2018. јесте да појача високо судство и Државно тужилаштво.
Јачање области власничких права и даље је изузетно споро. Такође се каже и да ефикасно тржиште рада није у потпуност развијено, а сектор неформалног запошљавања остаје значајан. Влада је смањила број такси и пореза и покренула реформу неефикасних фирми у државном власништву да би смањила потребе за државним финансирањем, стоји у образложењу најновије листе економских слобода.
Д. Урошевић
Слобода и бодови
Индекс рангира и оцењује економије држава на основу резултата које остварују у десет подручја која утичу на укупну економску слободу. То су владавина закона, поштивање принципа ограничене владе, спровођење прописа, домаћа и међународна отвореност тржишта...
Земље су рангиране тако да оне које имају више од 80 бодова имају категорију „економски слободних”. Од 70 до 80 бодова су „углавном економски слободне”. Од 60 до 70 бодова су „економски умерено слободне”. Од 50 до 60 бодова су „углавном економски неслободне”. Мање од 50 бодова значи да су „економски репресивне”.