Салим : Дајте ми добро окружење 10 година...
Председник Србије Тоимислав Николић и председавајући и извршни директор „Салим групе” Ентони Салим отворили су прошле седмице у модерном светлом постројењу црвено-белих боја,
попут индонежанске националне заставе, фабрику ИндоАдриатиц industry, прву за производњу индонежанских нудли Индомие у Европи. ИндоАдриатиц industry, лиценцирани произвођач инстант нудли трговинске марке Индомие, по овлашћењу ПТ Индофоод Суксес Макмур Тбк, дела Салим групе, добила је је после непуне две године градње свој дом који планира да убрзано шири.
Ентони Салим, син оснивача „Салим групе” Судоно Салима, трећи је најбогатији човек у Индонезији, чију је имовину у 2015. амерички магазине Форбс проценио на 5,4 милијарде долара. Но, мој краткотрајни први сусрет са једним милијардером показао је да се ради пре свега о веома пословном човеку који се не разбацује ни речима. “Имате пет минута за питања,” казао је полу-строго, полу-шаљиво. Тако је и било:
Због чега је Србија изабрана као прво место за производњу Салим групе у Европи?
– А зашто да не? Наведите ми један разлог због кога не би дошли? Мислим да је клима за инвестирање веома добра и имамо веома активну амбасаду као подршку. Такође, председник (Томислав Николић) води веома добру политику која привлаче пословне људе. Све су то разлози зашто смо изабрали Србију.
Какви су будући планови Салим групе у Србији?
– О томе ћемо морати да разговарамо са Владом. Мислим да у перспективи постоје велики планови, уколико то буде било остварено, назваћемо вас. Привржени смо проширењу капацитета. Са председником (Николићем) данас је ово прва фаза, тек треба да донесемо одлуке о другој фази.
Можда Ваша улагања неће бити ограничена на обаст пољопривреде, Салим Група почиње да се развија у многим другим областима.
– Разговараћемо такође и о многим другим областима. Нарочито о могућностима за улагање у универзитетско образовање овде. Имате одлично образовање, дивне временске прилике за пољопривреду и изванредне младе људе.
Да, имамо изузетне компјутерске програмере.
– Област људских ресурса је веома важна за нас, не само „хардверска инфраструктура“ већ и „софтверска“.
Шта Инђија значи за вас?
– Уколико ми будете дали добро окружење у наредних 10 година, ово ће постати веома важан центар.
Изгледа да придајете велику пажњу сарадњи коју сте имали са владама Србије и Индонезуије у реализацији фабрике у Инђији...
– Да ли знате зашто сам рекао свом сину да састави говор за отварање фабрике? Зато што желим да он настави са односима. Ја полако одлазим, он долази, зато сам затражио од мог сина да одржи говор… Мој син долази после деде и мене ... Тако имате три генерације као подршку, и мислим да не можете погрешити.
А поменути син Акстон Салим, директор ПТ Индофоод Суксес Макмур Тбк, верује да ће тај конгломерат наставити да продубљује блискост у билатералним односима између Индонезије и Србије који имају дубоке корене. „Сигуран сам да би дека био веома задовољан што смо дошли овако далеко, чак до Европе и да смо у Европу крочили прво баш у Србији.“
По његовим речима, бренд Индомие формиран 1970-тих и да се продаје у 50-ак земаља, укључујући и Блиски Исток, Африку, Западну Европу, Аутралију, Јапан и Сједињене Америчке Државе. „Глобално гледано, имамо 30-ак фабрика које производе преко 20 милијарди пакетића нудли годишње, а у ту породицу се сада укључила и фабрика у Србији. Ова Индомие фабрика ће производити инстант нудле и претпостављам да ће у будућности послужити и као капија пословања у Србији и суседним земљама”, најавио је млађи Салим.
Салим Група је највећи конгломерат у Индонезији и један од највећих у Југоисточној Азији. Салим Група има више од 30 компанија и низ пословних активности, од прехрамбене индустрије, до хотелске индустрије, некретнина, банкарства, однедавно и телекомуникација и сировина. Индофоод Суксес Макмур, највећи произвођач нудли на свету и Богасари, велики млинар брашна. Салим Група је такође власник око 1.000 квадратних километара плантажа палминог уља И поседује концесије за сечу познатих индонежанских тропских шума.
Групу је у октобру 1972. основао својевремени досељених из јужне Кине Лием Сие Лионг, касније Судоно Салим (1916–2012). Салим група је некада доминирала индонезијском привредом, као власник стотина компанија, од највеће привате банке до разних фирми чија су делатности биле пољопривреда и прехранбени производи. Међутим, азијска финансијска криза 1998, која се поклопила са падом режима дугогодишњег председника Сухарта, с којим је Судоно Салим имао блиске везе још из времена ослободилачке борбе против холонског колонијализма, довела је конгломерат скоро до пропасти.
Но, оснивачев трећи син Ентони Салим био је тај који је показао стратешку визију у пословању. Снажно се залагао да огранак Индофуд, који се бави производњом брашна и нудли, постане главно предузеће унутар Салим групе, пошто је више од 105 фирми заложено ради подмиривања њених дугова. Испоставило се да је Индофуд постао основна машина за прављење новца, што је умногоме помогло не само повраћају имовине коју је Салим Група изгубила, него и агресивном продору њеног пословања у новим областима попут телекомуникација и природних блага у десетинама других земаља.
По речима амбасадора Индонезије у Србији Харија Роберта Џејмса Канодуа, последњих неколико година стално расту квалитет и обим економских односа између наших двеју држава. “Ширење инвестиционих активности Салим групе и у Србији имало је стратешку улогу у развоју конкретне сарадње између наших земаља. Фабрика ИндоАдриатиц industry подигнута у Инђији потврда је спремности Индонезије да јача економске и пословне везе са Србијом.”
“Када будете дошли за годину дана, нећете препознати ово место”, казао је за „Дневник” директор фабрике Хасан Ал Шараф. У одлучност и умеће господина Шарафа, пореклом из Палестине, не треба сумњати. Он већ води, такође, Индофудову фабрику у Сирији. “Фабрика ради све време рата,” наводи Шараф. А на питање како то успева у готово шестогодишњем хаосу блискоисточне државе, објаснио је: “Све стране имају интерес… Једном месечно, када треба да фабрика обнови производњу, примирје се поштује. Свима су потребне Инфофудове нудле”, са осмехом је закључио Хасан Ал Шараф.
Борислав Коркоделовић