Руф: Значајни резултати економског програма Србије
запажања су шефа Мисије Међународног монетарног фонда (ММФ) Џејмса Руфа по завршетку посете Београду.
"Привредни раст Србије је у 2016. години убрзао на 2,8 одсто, потпомогнут растом инвестиција, извоза и запошљавања, док је дефицит опште државе смањен на 1,4 одсто БДП-а, што је најнижи ниво од 2005. године", наводи се у саопштењу Руфа објављеном на званичној интернет страници ММФ-а.
Делегација ММФ, на челу са Руфом, боравила је од 27. фебруара до данас у техничкој посети Београду, између две контроле текућег трогодишњег аранжмана из предострожности, склопљеног у фебруару 2015. године.
"Дуг опште државе је смањен на 74 одсто БДП-а у 2016. години, а посебно је важно и што је незапосленост у снажном тренду пада, као и ненаплативи (НЛП) зајмови у банкарском сектору", оценио је Руф.
Како додаје, средњорочне макроекономске перспективе су позитивне, уз пројектовани раст БДП-а од 3,0 одсто у 2017. години и очекивани останак инфлације унутар циљаног распона.
Он је навео да је мисија ММФ-а указала на потребу пуне имплементације реформског програма, како би се учврстили добри макроекономски резултати, смањили фискални ризици проистекли из државних предузећа, додатно ојачала финансијска стабилности и повећао средњорочни привредни раст Србије и запошљавање.
Мисија ММФ је, како додаје Руф, указала и на значај пуне имплементације планираних реформи јавне администрације, укључујући области здравства, образовања и пореске управе, као и мера за јачање процеса управљања јавним инвеститицијама.
"Делегација Фонда је размотрила и текуће планове за решавање или реструктурирање проблематичних државних предузећа, нарочито у рударском и енергетском сектору, као и ефикасност мера за отклањање заосталих обавеза у сектору енергетике и здравства", наводи се у саопштењу.
Разговори о седмој ревизији аранжмана започеће, према плану, током наредне посете у мају, наводе у ММФ.
(Танјуг)