Регулисан приступ купаца подацима о потрошњи струје и гаса
Савет Агенције за енергетику Србије (АЕРС) донео је Одлуку о поступку остваривања права крајњег купца на приступ подацима о сопственој потрошњи електричне енергије и природног гаса,
саопштено је данас из АЕРС-а.
Одлука, донета на ујучерашњој седници на основу Закона о енергетици, примењиваће се најкасније од 31. јула 2017. године, када се стичу услови да и купци природног гаса могу да остваре ово право.
Том одлуком су прописани - поступак, врста података о потрошњи које оператор система пруyyа на захтев крајњег купца и образац на коме се подаци приказују крајњем купцу.
При томе, подаци се могу доставити и снабдевачу који купца не снабдева, ако је у захтеву и снабдевач означен за примаоца ових података.
Крајњи купци добијају могућност да захтевају податке о потрошњи једнообразно приказане на прописаном обрасцу за период од последња 24 месеца.
Купци те податке могу да користе, пре свега, за проналажење снабдевача на тржишту који би, на основу егзактних мерних и других података о потрошњи приказаних на прописаном обрасцу, требало да им прецизније формирају понуду за снабдевање.
На основу овако приказане потрошње, купац ће моћи лакше да упореди понуде снабдевача и изабере најповољнију.
Ова одлука се не примењује на крајњег купца и тренутног снабдевача којима је оператор система већ омогућио приступ подацима преко базе података о потрошњи коју води оператор система у складу са правилима о раду система, наводи се у саопштењу.
(Танјуг)