Развој малих и средњих предузећа база за даљи развој
Развој малих и средњих предузећа у Србији, посебно у ИТ и енергетском сектору, представља снажну базу за економски развој земље,
оценили су на састанку потпредседник Скупштине Србије Владимир Маринковић и представници ЕБРД-а.
Представници ЕБРД-а Пол Џенингс и Џош Лоуд посебно су истакли да економске реформе, које је Србија до сада спровела, представљају снажну базу за економски развој.
Џенингс и Лоуд су нагласили да њихова посета долази у тренутку када у Србији ствари, у економском смислу, иду на боље и оценили да је ситуација обећавајућа и поред изазова који постоје.
Како је саопштено из парламента, посебна пажња у разговору посвећена је стварању предуслова за развој малих и средњих предузећа, равномерни регионални развој и инфраструктурне пројекте.
На састанку, којем је присуствовао и директор ЕБРД-а у Србији Данијел Берг, оцењено је и да је потребно обезбедити банкарску подршку малим и средњим предузећима, као и микрофинансирање, посебно у женском предузетништву.
Потпредседник Скупштине Маринковић истакао је да је посета представника ЕБРД-а увек прилика да и парламентарци дају свој допринос наставку сарадње између Србије и те организације.
Он је указао на напор који је Скупштина уложила како би се имплементирале мере фискалне консолидације, смањио дефицит и јавни дуг землке, привукле директне стране инвестиције и отворила нова радна места у приватном сектору.
"Међународна позиција Србије је добра, а Србија је стуб стабилности у региону и уз све постигнуто на економском плану, наш привредни раст је загарантован", навео је Маринковић.
Он је додао да је развој малих и средњих предузећа основ економског раста, због чега Србија подржава и субвенционише старт уп пројекте, посебно у производним делатностима.
Како је рекао, у наредним годинама фокус ће бити на развоју и упошљавању ИТ сектора, али и развоју малих и средњих предузећа у енергетском сектору, посебно у области обновљивих извора енергије.
Маринковић је подсетио да је приоритет развој инфраструктуре у Србији, која ће поред повезивања региона, омогућити и економско јачање замље, наводећи да је прошле године у нашој земљи изграђено 110 километара аутопута.
"Ако се у наредним годинама настави овим темпом, уз друге економске мере, имамо шансу да подстакнемо све делове земље и омогућимо равномеран регионални развој", закључио је Маринковић.
(Танјуг)