Пшеница на зелено кренула са 17 динара
Пшеница ове сезоне изгледа неће разочарати ни ценом ни приносима. Трговање пшеница на зелено на Продуктној берзи у Новом Саду прекјуче је почело по цени од 17,05 динара са ПДВ-ом,
што је свакако охрабрујуће с обзиром да су се паори плашили да ће откуп ићи испод жита.
- Како се приближава жетва, очекивања иду на боље. Донедавно је била актуелна цена од 15 динара за килограм, па се процењивало да ће бити 16 динара, судећи по досадашњим кретањима на светским берзама - каже за „Дневник” директор Продуктне берзе у Новом Саду Жарко Галетин. - Сада већ имамо понуде тражње по 16 динара за килограм (без ПДВ-а) на зелено. То указује на могућ сценарио у којем ипак цена неће бити тако лоша као што смо очекивали. На основу тренутних кретања можемо очекивати да и у жетви хлебно зрно буде ближе 16 динара него испод тога.
На северу Баната жетва озимог јечма почеће за неколико дана, а пшенице крајем јуна, али се очекују нешто мањи приноси него лане, речено је у Кикинди на Дану поља стрних жита и других ратарских култура, које је организовала Пољопривредна стручна служба Кикинда уз учешће већег броја ратара и аграрних стручњака.
Професор др Новица Младенов са новосадског Института за ратарство и повртарство изјавио је да ће са посејаних 580.000 хектара у Србији бити довољно пшенице за домаће потребе.
- Пшенице ће бити довољно за домаће потребе и ту нема никаквих проблема чак и ако би принос био много мањи, али се, такође, морамо определити да добар део рода, а то је око милион тона или чак и више усмеримо ка извозу, да пшенице буде извозни артикал који ће овој земљи донети девизни приход – рекао је Младенов.
На подручју Кикинде под пшеницом је око 12.000 хектара, а под озимим јечмом око 1.100 хектара. Према процени стручњака очекује се просечан род пшенице око три и по тоне по хектару. Стручњаци наглашавају да се најбољим приносима могу надати произвођачи који су испоштовали све агротехничке мере.
Руководилац огледних поља ПСС Кикинда Зоран Симић указује на неповољне временске прилике, којима су на северу Баната усеви били изложени у претходном периоду, бити пресудно за приносе у овој сезони. Наиме, на овом подручју је забележен дефицит падавина у односу на претходну годину, а потом је и април био изузетно сушан и један део продуктивног бокорења трајно је изгубљен.
- Једноставно, биљке су избацивале вишак бокора и имамо ситуацију да је већина пшенице реаговала са мањим класом по јединици површине у односу на прошлу годину. Ако је то за сада параметар који одређује принос, можемо да очекујемо да ће бити 10 до 15 одсто нижи него прошле године - процењује Симић.
Севернобанатски ратари задовољни су изгледом усева и родом који обећава, посебно због чињенице да је на овом подручју више од 70 посто површина под пшеницом засејано ван оптималног рока. Ратари се надају добром наливању зрна ових дана, али и да се што пре отклони неизвесност у погледу цена и услова откупа.
М. Митровић
Жетва ускоро почиње
Према проценама др Новице Младенова, уколико не буде обилнијих падавина и температура буде око 25 степени Целзијуса, жетва јечма ће почети врло брзо - већ наредних дана.
Када је пшеница у питању први комбајни би у њиве могли ући око 25.јуна.