Пшеница као да ником не треба
Рекордан промет у претходној недељи био је само један леп изузетак од вишемесечног правила које су карактерисали изузетно мали промет и фреквенција трговања ниског интензитета. Нажалост, недеља за нама
нас је подсетила на то да смо у правом тржишном мраку, с лошим перспективама да би се тржиште у скоријем року могло опоравити. Већина фундаменталних фактора за сезону 2015/16. су тренутно укалкулисани у цене па се на тржишту не могу очекивати неке значајније осцилације.
Свега 75 тона робе, чија је вредност 1.265.000 динара, биланс је трговања на новосадској Продуктној берзи протекле недеље. Краткотрајан раст цена пшенице на светским берзама током претходне недеље дао је само лажну наду могућег даљег раста, с обзиром на то да су се оне у недељи за нама на референтним светским тржиштима вратиле на ниво од пре две недеље. То је дефинитивно демотивисало учеснике и код нас да изађу на тржиште. Промета те робе није било, а понуда пшенице по 16 дин/кг, без ПДВ-а, није наишла на интерес за куповином.
Ситуација код кукуруза је нешто повољнија: цена није толико ниска, али је извоз, тај нужни и неопходни тржишни вентил да би се покренуло српско тржиште кукуруза, и даље испод очекиваног нивоа. Из тих разлога понуда је оријентисана претежно на домаћу тражњу. У недељи за нама трговало се кукурузом, али то је роба која ван СРПС стандарда па није регистрована референтна цена у духу правила берзе.
Кукуруз с повећаном влагом у недељи за нама продаван је по просечној цени од 16,87 дин/кг (15,33 без ПДВ-а).Сојом се није трговало протекле недеље, али све котиране понуде су биле изнад ценовног нивоа последње закључене цене из претходне недеље, која је износила 38 дин/кг, без ПДВ-а.