Пропали пуч не омета привреду
Покушај војног пуча у Турској за сада није утицао на привредну сарадњу Србије с том земљом, речено је у Привредној комори Србије,
која ће пратити ситуацију и, у сарадњи с Владом Србије, давати смернице нашим привредницима.Руководилац центра за билатералну сарадњу у ПКС-у Никола Јанковић каже да ПКС нема конкретне податке о томе да су се неке компаније жалиле на проблеме у пословању, извозу или увозу, као и било којем другом виду сарадње с Турском.
– Наравно да свака политичка нестабилност има свог одјека и утиче на привреду, али ми за сада немамо конкретне податке о томе – казао је Јанковић. – Надамо се да ће се ситуација што пре стабилизовати и да неког већег утицаја тих дешавања неће бити.Турска је, истиче саговорник Танјуга, важан спољнотрговински партнер Србије и велико извозно тржиште, а Србија тренутно још више увози из Турске.
– Надамо се да неће доћи до прекида сарадње. Иначе, робна размена из године у годину расте и ближимо се цифри од милијарду долара годишње – навео је Јанковић.По његовим речима, Турска је прошле године била 17. извозно тржиште за Србију, а осмо када је у питању увоз.Јанковић истиче да је турска привреда у претходном периоду била у експанзији, да су њихове компаније доста ојачале и излазе на глобално тржиште.
– У Србији имамо успешне примере турских инвестиција, на пример, у текстилној и аутомобилској индустрији, затим долазак Халк банке, која у Србији подржава њихове привреднике – додао је он. – Надамо се да ће се ситуација смирити и да неће имати већег утицаја на пословне активности и планиране инвестиције у Србији.
У првих пет месеци 2016. робна размена између Србије и Турске је износила 380,09 милиона долара, чиме је остварен благи раст, и то пре свега на страни турског извоза у Србију, у односу на исти период 2015.
Е. Дн.
Метал и дуван
Током 2015. године доминантни извозни производи на турско тржиште били су: обојени метали (19,39 одсто), дуван и производи од дувана (14,62 одсто), гвожђе и челик (13,55 одсто), уљано семење и плодови (6,14 одсто), производи од каучука (6,28 одсто), индустријске машине за општу употребу (5,21 одсто) и пластичне материје у примарним облицима (4,16 одсто).
Доминантни увозни прозводи из Турске били су: предиво, тканине и текстилни производи (20,18 одсто), друмска возила (10,31 одсто), електричне машине, апарати и уређаји (8,49 одсто), одећа (7,37 одсто), поврће и воће (5,56 одсто), хартија, картон и производи од целулозе (4,05 одсто).