Прави домаћин и од магарећег сира направи светски хит
30.12.2016.
20:52
21:12
Коментари (0)
Пре две деценије данас законом заштићени Специјални резерват природе Засавица било је једно од ретких очуваних изворно мочварних подручја за које готово нико није знао.
Оаза, смештена између Сремске Митровице и Богатића, за кратко време постала је дом заборављених говеда подолске асе, сремске црне ласе - свиње мангулице и домаћег магараца. Стигли су и даброви, који су на овим просторима већ били истребљени, а за њима и многе ретке птице које су се после много времена вратиле кући. У Засавици се може наћи 600 врста биљака, неколико стотина врста печурака, 120 птица гнездарица...
Данас сви знају за Засавицу јер је магарећи сир један од најскупљих у свету, месо мангулице веома је тражена роба, пронађени су и тартуфи. У Засавици се окупљају истраживачи, горани, уметници, амбасадори, еколози... Плове чамцем, изучавају, проналазе нове врсте, разгледају лепоту од природе дату, уживају у чистом ваздуху и цвркуту птица... Годишње неколико десетина хиљада туриста посети Засавицу. Домаћинско управљање и велика посвећеност Слободана Симића, управника Резервата природе Засавица направили су од овог некадашњег мочварног подручја место које се радо посећује и у које се мора отићи.
Док смо у “живот” вратили заборављене расе говеда, свиња и магараца, ретке птице и биљке, изгубили смо коње. Они који јуре по хиподромима, а ни даме из Србије више немају где да шетају и приказују своје шешире.
Највећа штета је то што је упропашћено Карађорђево које је могло бити европски, па и светски туристички хит. Као што хиљаде туриста сваке године посети Кућу цвећа где је сахрањен маршал Тито, тако су могли долазити и на Карађорђево, где су доношене неке кључне историјске одлуке. Ту су Тито, Кардељ, Ранковић, разни светски државници, крунисане главе и ини знани и незнани јунаци, ловили и дивљач и одлучивали о људским судбинама. Кажу да су управо у Карађорђеву Милошевић и Туђман одлучивали о распаду бивше Југославије. Да је било памети, да се споје Војна установа Карађорђево и Резиденција председника СФРЈ, могао је настати фантастични туристички бренд, ништа мање значајан од словеначких Липица, али најлакше је било све препустити времену и судбини.
Недовољно су искоришћени и потенцијали и онога што је остало од Војне установе Карађорђево, чији је део заштићен као Специјални резерват природе. Она, додуше, нуди гостима могућност специфичног лова, излете до чувене ергеле с музејима, јахање коња у природи, вожњу фијакером, спортски риболов, боравак у чувеним ловачким кућама.
Некада чувена Зобнатица, која и данас има у називу “регионални парк природе”, продата је . Њу је, поред квалитетног пољопривредног земљишта, огромног пословног простора, чинио и хиподром, али и рибњак, фарме и бројни објекти. У претходних десетак година овај некада чувени пољопривредни комбинат надомак Бачке Тополе преживео је неколико лоших приватизација које су иза себе оставиле пустош и смањиле његову вредност. На крају је пре две године, 2014. Зобнатицу преузело друштво “Yуго Елите Агро” д.о.о. с регистрованим седиштем у Београду. Оно је у стопостотном власништву “Елите Агро ЛЛЦ”, привредног друштва основаног у складу са законима Уједињених Арапских Емирата и регистрованог у Одељењу за економски развој у Абу Дабију. Извршни директор Зобнатице Суваиди Ал Саед најављивао је да ће ове године наставити с традицијом коњских трка и привлачењем туриста који знају за добре коње и ергеле.
Љубинка Малешевић
Коњи поново не јуре...
Када је прошле године ондашњи министар одбране Братислав Гашић био у посети Војним установама Моровић и Карађорђево, најавио је да долазе бољи дани за ова туристички атрактивна места у Војводини.
- Неко је дозволио себи тај луксуз да од 2006. до 2010. напустимо објекте који су били од велике важности за Војску Србије, а данас желимо да нас наши објекти снабдевају храном. Карађорђево је некад било једно од најзначајнијих објеката Војске Србије, у који 20 година ништа није улагано и само захваљујући ентузијазму запослених успели смо да га сачувамо. Наредних дана они ће добити значајна средства за инфраструктурне радове, па, за разлику од периода када ергела није имала ни довољно хране, очекујемо да ово улагање, уз одличну сарадњу с општином Бачка Паланка, обезбеди да већ 1.маја наредне године комплекс буде уређен да може да прими далеко већи број људи и да симболично организујемо и трку коња, која ће привући велики број људи – говорио је Гашић.
Прошао је и овај 1. мај, а коњи још нису загалопирали нити су трке организоване. Но, оно што јесте урађено и од чега Војска Србије вероватно има користи, јесте да је Влада Србија 2014. основала заједничко предузеће с компанијом из Уједињених Арапских Емирата “Ал Равафед” о закупу 3.543 хектара пољопривредног земљишта у власништву ВУ.