Пошта отвара мењачнице у 40 села јужне Бачке
У многим селима јужнобачких општина поште обављају и мењачке послове, тако да мештани више зарад куповине или продаје девиза не морају да одлазе у околне градове.
Како је за “Дневник” објаснио Драган Јоканић, директор Пошта Србије Радна јединица Нови Сад, тренутно 33 сеоске поште обављају и мењачке послове, а наредних дана још 7 ће почети са истим послом.
- У плану нам је да за неколико дана још седам сеоских пошта почне мењачке послове, чиме ћемо скоро у потпуности покрити сва села јужбоначке области. У самом Новом Саду у 13 пошта се обављају мењачки послови.
Мењачке послове обављају и поште у Чуругу, Ђурђеву, Куцури, а од општинских места су сва покривена: Бачки Петровац, Србобран, Бачка Паланка, Темерин, Жабаљ, Бечеј. У Ветернику, Футогу, Сремким Карловцима и Петроварадину поште такође обављају мењачке послове – рекао је Јоканић додајући да ће ускоро и поште у Селенчи, Гајдобри, Вајској, Деспотову, Пивницама, Радичевић и Милошево започети мењачке послове.
Наш саговорник наглашава да за додане послове које сада обављају поште нису запослени нови радници, већ да мењачке послове обављају постојећи поштански службеници.- Настојимо да и у пракси докажемо да нема вишка запослених, већ само да има мањка посла. Због тога запослени поштански службеници, поред досадашњих редовних послова, обављају и мењачке.
Сви они који раде те послове имају лиценце које предвиђа Народна банка Србије, овлашћења потребна за обављање мењачких послова – закључује Јоканић.Иначе, почетком године Милан Кркобабић, директор “ Пошта Србије” најавио је да ће ове године широм Србије на 500 шалтера пошта грађанима бити на располагању и услуга мењачница, као и ланац продавница.
Законски прописи су, како је истакао, омогућили да сада и Пошта Србије обавља и мењачке послове. У поштама, поред мењачких послова, ускоро би се могла отворити и електронска трговина, па због тога Поште Србије раде на пројекту и унапређењу е-трговине, чиме би постали лидери у тој области у региону.
Љ. Малешевић
Банке отишле
У многим селима Војводине нема чак ни филијала банака, тако да су мештани принуђени да зарад промене девиза одлазе у најближи град или веће село. Наиме, стране пословне банке , вођене интересима и профитом, повукле су се из многих места и грађане оставили без могућности да обаве било какву трансакцију. У тим селима поште ће сада обављати и мењачке послове, а у неким ће бити отворени и нови шалтери.