Пословне идеје у трци за 4,5 милиона динара
У току је пријављивање за традиционално Такмичење за најбољу технолошку иновацију (НТИ) и већ су бројни тимови из целе земље доставили идеје с којима улазе у трку за
престижно признање и оводишњи наградни фонд вредан 4,5 милиона динара. Пријављивање траје до 4. маја, а организатори, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Факултет техничких наука из Новог Сада, Технолошко-металуршки факултет у Београду и Привредна комора Србије, позивају заинтересоване да се јаве јер је реч о такмичењу које, осим новчане награде, најбољима доноси и бројне друге бенефите.
– Циљ такмичења је промовисање иновационог капацитета и предузетничке климе у Србији, као и помоћ потенцијалним и постојећим хај-тек предузетницима, који су спремни и способни да сопствене идеје и инвенције изнесу на тржиште – каже за „Дневник“ члан организационог тима НТИ-ја Владимир Никић. – Учешће на Такмичењу, осим могућности добијања новчаних награда, свим такмичарима обезбеђује и стручну помоћ у виду бесплатне едукације кроз тренинге и консалтинг, као и медијску промоцију, како током такмичења, тако и након њега.
Како објашњава, на такмичење се могу пријавити сви који сматрају да су направили нешто потпуно ново, унапредили постојећи процес, да имају идеју коју желе да реализују, односно валоризују на тржишту.Прошле године, као и претходних десет, на такмичењу је виђено много иновација из најразличитијих области – пољопривреде, информационих технологија, екологије, машинства, прехрамбене индустрије, медицине, хемије... До финала лане су стигли електрични уређај за уништавање амброзије, грађевинска плоча направљена од тетрапак амбалаже, систем за чување вина са специјализованим чепом и инертним гасом који спречава да вино оксидира и поквари се...
Ловорике је покупила идеја тима који је предводио проф. др Стеван Станковски с Факултета техничких наука у Новом Саду, а победничка иновација – банкарски киоск „Банки“, смештена је управо на том факултету. Реч је о уређају јединственом у свету, који, за разлику од банкомата с којих дижемо новац, прима уплате и обавља друге трансакције и за све то издаје оверене потврде, односно уплатнице. Помоћу њега је могуће платити све рачуне и обављати пренос новца – ефикасно, брзо, без чекања и стајања у реду, а то могу да раде и грађани и фирме, односно и физичка и правна лица. Тај нови приступ аутоматизацији банкарских услуга настао је сарадњом истраживача ФТН-а, Креди агрикол банке, НБС-а и још две компаније.
– То је јединствен аутомат који омогућава да једним плаћањем кредитном картицом може бити задовољено више давалаца рачуна, што је први пут у свету. Такође, једини је аутомат на свету који издаје потврду оверену печатом банке, као доказ да су рачуни плаћени. „Банки“ је добио и награду светске организације за заштиту интелектуалне својине, јер од осам нивоа заштите који постоје за сефове, има највиши ниво и далеко је заштићенији од банкомата – објашњава Станковски.
С. Глушчевић
Тренинзи и елиминације...
И овогодишње Такмичење за најбољу технолошку иновацију одвијаће се по устаљеној процедури, тако да ће се први тренинзи за тимове организовати почетком лета, крајем септембра ће бити прва елиминациона фаза, а трка за прво место и милион динара је у децембру. Све информације могу се наћи на сајту inovacija.org.