После трогодишње праксе стално запослење у „Бошу”
У Скупштини општине Пећинци у уторак ће прва генерација матураната у образовном профилу индустријски техничар кооперативног модела
образовања Техничке школе у Пећинцима и компаније „Бош Србија” добити уговоре о раду за ту немачку компанију.
Образовни профил индустријски механичар представља кооперативни модел образовања који примењује елементе дуалног образовања, а у пећиначку техничку школу уведен је 2014. године у оквиру ГИЗ-овог пројекта „Реформа средњег стручног образовања у Србији”. Те године компанија „Бош“ исказала је потребу за образовањем 30 ученика. Исто толико уписано је прошле године, али и ове, и сви они имају могућност да се након завршетка трогодишње школе запосле у немачкој компанији „Бош“.
Захваљујући договору пећиначке Техничке школе и „Боша”, ђаци који су се школовали за индустријске механичаре имали су практичну наставу у фабрици у контиунитету од по неколико месеци, у другој години три месеца заредом, а у трећој два пута по три месеца у блоку. Тим моделом наставе ученици су стекли практичне вештине у фабрици, кроз обуку на савременим машинама, о чему се стара ментор, радник компаније „Бош“ посебно задужен и обучен за рад с ученицима. Обуком у реалним радним условима, осим вештина, ученици су стекли искуству у сарадњи са старијим колегама. Комбинацијом теоријског знања које су стекли у школи и практичног и техничког, на прави начин су оспособљени за потребу привреде, али и створили сами себи могућност за запошљавање одмах након завршетка школовања.
У компанији „Бош“ истичу да је за њих улагање у образовање кадрова приоритет па стога не само да пружају практичну обуку ученицима већ им за време праксе у фабрици дају симболичну финансијску надокнаду, топли оброк и превоз. Компанија је свесна тога да на тај начин добија квалификоване раднике, профилисане у складу с потребама и спремне да се одмах по завршетку школовања самостално укључе у производњу.
Иначе, у пећиначкој општини послује много светских познатих компанија. У недавној анкети спроведеној међу њима у вези с радном снагом у пећиначкој општини, готово половина њих, тачније 47 одсто, одговорило је да је она добра, 27 одсто да је одлична, а 19 одсто задовољавајућа.
Љ. Малешевић
Само 11 факултетлија без посла
Пећиначка општина има 997 незапослених и међу њима, за разлику од већине локалних самоуправа у Србији, најмање је младих. Тако је тренутно незапослено 11 младих факултетлија и 73 особе млађе од 30 година са средњом школом. Квалификованих младих особа на Бироу има 98. Без посла нема ниједног магистра нити доктора наука.