Порезе ће Србији плаћати и „Гугл”, „Фејсбук”...
на додату вредност. Новине се односе на избегавање двоструког опорезивања код услуга те на измене у обрачуну пореза на додату вредност. То ће бити посебна помоћ ИТ сектору, који се код нас убрзано развија. Ево и о чему се заправо ради.
По важећем Закону о порезу на додату вредност промет услуга се опорезује према месту у којем је седиште примаоца услуга. При томе се не узима у обзир да ли се те услуге пружају пореским обвезницима или онима који то нису. До сада су код нас примењивана различита правила за утврђивање места промета. Све то било је различито од сличних прописа у већини европских земаља. Резултата је био дупло опорезивање услуга или се порез уопште није плаћао.
– Ради се о избегавању двоструког опорезивања, односно двоструког изузећа, као што је то код нас још увек случај – објаснио је недавно Ненад Нешановић из Америчке привредне коморе у Србији.
О томе шта то конкретно значи, порески стручњак Ђерђ Пап каже:
– Предузећа која пружају услуге, а која су до сада била у систему ПДВ-а, обрачунаваће порез као и до сада, али ће имати право на одбитак. Што се тиче компанија које до сада нису плаћале порез јер нису биле у систему, оне ће ПДВ плаћати једнократно, односно, како се то стручним речником каже, као порески дужници. Од услуга које странци код нас пружају најпознатији су последњих година „Гугл” интернет претраживач као и друштвене мреже, попут „Фејсбука” и слично. Ту су још маректиншке агенције које се баве испитивањем тржишта а нису из Србије. Наравно, ту је и ИТ сектор, који се код нас брзо развија. Промена пореза је још један подстицај странцима да уз добру радну снагу улажу код нас у поменуту област.
– Код „Гугла” и „Фејсбука” се то односи у чак 99 одсто случајева на рекламе које се дистрибуирају тим каналима – каже председник УВРА Јован Беара. – Имамо у претходном периоду још једну занимљиву појаву: све је више страних програмерских компанија које отврају мале предузетичке радње за ту делатност. Њима ће те новине такође добро доћи.
То није једина измена која нам следи код плаћања пореза на додату вредност. Сви који су у систему ПДВ-а и плаћају га, мораће од 1. јануара наредне године да достављају Министарству финансија преглед обрачуна. Надлежни су одлучили да примену те измене одложе јер ће предузећа досадашње администрирање морати да прилагоде новом начину обрачуна. Реч је о захтевној административној регулативи. Зато је обвезницима дато додатно време да се усагласе с новим начином рада.
То нису једни датуми и измене који ће се јавити код нас. Од почетка јула део запослених у Пореској управи Србије прећи ће у Министарство финансија. Ради се о изменама Закона о пореском поступку и пореској администрацији. Тако се одлучивање у другостепеном поступку из Управе сели у Министарство, у посебно одељење које ће се формирати.
Д. Вујошевић
Бебе и ПДВ
У укидању враћања ПДВ-а на беби-опрему код нас се говори више од године. Та мера зависиће од усвајања закона о финансијској подршци породицама с децом. Уместо рефундирања ПДВ-а, новопечени родитељи ће добијати једнократну финансијски помоћ за куповину опреме. Наравно, све ће зависити од тога када ће предложени закон проћи скупштинску процедуру, односно када ће почети његова примена.