Порески аларм примио 5.480 пријава
преко фискалних каса, подаци су Пореске управе.Иван Палигорић из Пореске управе Србије, казао је да је у јануару ове године пристигло 284 пријава грађана, док их је лане на портал „порески аларм” пристигло укупно 1.985 од којих је 60 одсто обрађено. Осим неиздавања фискалног исечка, како је казао, грађани су пријављивали и издавање лажних и неодговарајућих рачуна, као и неправилности везане за непријављене раднике, односно рад на црно.
Палигорић је нагласио да портал „порески аларм” који је у функцији од 6. августа 2015.омогућава грађанима да анонимно путем сајта пријаве пореске обвезнике код којих уоче неправилности у пословању, односно све оне који не поштују закон и тако избегавају плаћање пореза.Посредством пореског аларма, како наглашава, омогућено је грађанима да шаљу и фотографије објеката који не издају рачуне односно не поштују прописе.
-Већи број грађана се ипак одлучује да уочене неправилност пријавље на традиционалан начин, путем поште и електронске поште и на телефоне нашег Контакт центра, на број 0700 700 007 - рекао је Палигорић.Према његовим речима, разлог за то је највероватније неинформисаност о постојању и раду портала, али још увек и недовољно развијене свести грађана о значају плаћања пореза.
Палигорић додаје да зато Пореска управа у оквиру кампање „Порез плати да ти се добрим врати”, у сарадњи са Министарством просвете организује „Порески час” у основним школама како би се деца што раније упознала са пореским моралом и начином финасирања државних институција.
„Ти часови су намењени ученицима четвртих разреда основних школа, и њима се на једноставан и прилагођени начин кроз квиз, приказ кратког филма и представе њихових вршњака објашњава шта су порези и фискални рачуни и зашто је важно узети рачун”, рекао је Палигорић.
Он је истиче да су пореске неправилности које пријављују грађани веома значајне за анализу ризика која се показала као изузетно ефикасна метода у поступку избора обвезника који ће се контролисати.„Борба против сиве економије је у складу са стратешким опредељењем Владе Србије и представља један од приоритета у раду Пореске управе која интензивно ради на сузбијању пословања у сивој зони, као и повећању фискалне дисциплине. Грађани својим пријавама, на поменуте начине, дају значајан допринос борби против сиве економије, која је проблем читавог друштва”, закључио је он.