Пола силоса паорима и задругама плаћа држава
Држава је пољопривредницима, предузетницима и правним лицима, односно привредним друштвима, земљорадничким задругама и средњим школама
који би да граде нове силосе и подна складишта или да набављају опрему за складиштење, обезбедила подстицаје од шест милиона динара.
Министарство пољопривреде донело је Правилник о подстицајима за подршку инвестицијама у примарну пољопривредну производњу којим су дефинисана бесповратна средства која се могу добити за изградњу нових објеката за складиштење житарица, силоса и подних складишта, као и набавку нове опреме за објекте намењене складиштењу житарица. У њему се наводи да се бесповратна средства могу добити за изградњу нових објеката силоса и подних складишта те набавку нове опреме за објекте намењене складиштењу житарица (силосе и подна складишта). Ту спадају силосни термометри, силосни фини аспиратори, силосни груби аспиратори, апарати за одређивање микотоксина, уређаји за хлађење житарица, НИТ анализатори за протеине с калибрацијом, уређаји за број падања с лабораторијским млином, уређаји за одређивање садржаја примеса, сушаре…
Субвенционисање цене изградње силоса и подних складишта износи 40 до 55 одсто цене, без ПДВ-а, а износ подстицаја зависи од тога да ли је корисник у маргиналном подручју с отежаним условима рада у пољопривреди или не. Уколико јесте, може рачунати на највећи поврат, то јест 55 одсто цене, без пореза.
У Правилнику се напомиње да пољопривредници (физичка лица), средње школе и научноистраживачке установе који подносе захтев за подстицаје могу имати пријављених највише 50 хектара под биљном културом за коју се опрема користи. Додатни услови за изградњу силоса и подних складишта су да у регистру подносилац захтева има уписано пољопривредно земљиште под производњом биљних култура те да су катастарске парцеле и објекат који су предмет инвестиције у његовом власништву или узете у закуп на најмање пет година почев од календарске године за коју се захтев подноси.
Непокретности које су предмет закупа не могу имати уписане друге терете, осим предметног закупа. Такође, неопходно је да имају регистровану претежна делатност у Регистру привредних субјеката – складиштење житарица, односно ако ту делатност имају као једну од делатности наведених у оснивачком акту – за предузетнике, привредно друштво и земљорадничку задругу.
Предметна опрема и механизација мора бити купљена у периоду од 16. октобра претходне календарске године до 15. октобра текуће. Износ појединачног рачуна, као и износ за сваку поједину ставку на рачуну, мора бити већи од 50.000 динара.
Захтев за коришћење подстицаја подноси се Управи за аграрна плаћања за сваку календарску годину, до 15. октобра ове године.
Д. Урошевић
Ко је добио помоћ од Покрајине, не може опет
За кориснике из АП Војводине неопходна је потврда Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство да подносилац захтева за подстицаје није добио субвенције, бесповратна средства или донацију по истом основу за предметну опрему и механизацију. Још једна новина је и потврда локалне самоуправе (града или општине) да подносилац захтева за подстицаје није добио субвенције, бесповратна средства или донацију по истом основу за предметну опрему и механизацију.