Пет нових рудника доноси пет милијарди долара
Отварање пет нових рудника, на постојећим лежиштима у Србији, за која постоји интерес компанија из иностранства, значило би пет милијарди долара директних
инвестиција као и отварање око хиљаду директних и 3.500 индиректних радних места, тврди потпредседник Привредне коморе Србије Мирослав Милетић, додајући да сада Србија има модеран законодавни оквир у сектору рударства који омогућава улагања и развој ове привредне гране.
- У Србији је регистровано око 320 рударских предузећа, различите величине и својинског капитала и и којима је запослено 25.000 радника - каже Милетић. - Располажемо знатно већим геолошким ресурсима од активних лежишта и експлоатације и стратешки планови иду у правцу унапређења производње у постојећим рударским објектима и отварању нових, модернизацију опреме, увођење нових техника откопавања и технологија припреме и прераде.
Нова геолошка истраживања, додаје Милетић, која спроводе иностране компаније, наговештавају боље дане за ову грану привреде у Србији. Уз то, како каже, реализује се више десетина истражних радова, а објекти истраживања су обојени метали и племените минералне сировине, литијум, неметали, угљоводоници...
Да је унапређење рударског сектора у Србији и подстицаји улагању у ову привредну грану државни приоритет, потврђује и помоћник министра рударства и енергетике Синиша Танацковић.
- У Србији постоји традиција рударења, велики је потенцијал сектора, као и могућег учешћа рударства у БДП Србије, које је 2014.године износило 1,5 одсто. Много очекујемо од геолошких истраживања која би требало да резултирају отварањем нових рудника – указао је Танацковић.
Љ. Малешевић
Помоћ са севера
Због великог потенцијала у рударству Србије у Привредној комори Србије одржана је прва Српско-нордијска рударска академија на којој су представници рударске и геолошке струке из Србије, Шведске и Финске размотрили могућности унапређења привредне и научне сарадње, као и већих углагања у рударски сектор Србије. Амбасадр Финске у Србији Перти Иконен и шведски амбасадор Стефан Норен, предочили су велике могућности преноса знања, искуства и савремених технологија у рударству из ових нордијских земаља у Србију.
Представљена су искуства Шведске и Финске, које унапређују производњу у рударским објектима , начини отварања нових рудника, модернизације опреме, увођење нових техника откопавања, али и њихову валоризацију кроз финални производ настао у Србији.