Отварање поглавља отвара и нова радна места
– За долазак инвеститора у Србију пресудна је предвидивост правца у којем се земља креће да би компаније могло дугорочно остати на овој територији,
а тога нема без отварања поглавља 23 и 24 – оценио је председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.
Он тврди да су отварање поглавља и долазак нових инвеститора, али и останак старих, у директној вези пошто партнери који би хтели да уложе новац у компаније у Србији морају да знају који су дугорочни планови земље.
Додаје да то чланови Привредне коморе Србије најбоље виде на терену и у контактима с инвеститорима. Постоји интересовање, компаније долазе и траже локалне партнере, али без политичке стабилности нема развоја привреде.
Челник Привредне коморе Србије наглашава и да земље Западног Балкана не смеју пропустити још један воз и да се морају окренути сарадњи и чвршћем повезивању економија да би повећале удео извоза у укупном светском извозу. Управо о томе је, како каже Чадеж, било речи на Бизнис-форуму Самита о Западном Балкану одржаном пре неколико дана у Паризу.
Као пример добре сарадње фирми Западног Балкана истакнут је „Комтрејд”, који, после преузимања предузећа у Словенији, из те земље извози софтверска решења вредна пола милијарде евра, а „Горење” из седам компанија из Србије на тржишта широм света годишње извезе уређаје за 188 милиона евра.
Иначе, Коморски инвестициони форум, у којем је више од 350.000 компанија региона, основан је прошле године у Бечу, али и он зависи од европске политике. Чадеж истиче да је важно да политика ЕУ остане проактивна, да се цео регион што је могуће брже интегрише у породицу европских народа јер ће то региону донети преко потребну стабилност, без које нема економског напретка.
– Компаније међусобно комуницирају о томе шта можемо заједно радити на трећим тржиштима, који су проблеми и шта можемо поручити нашим владама да бисмо имали боље услове за пословање. Разговарамо и с француским компанијама да би дошло до новог партнерства. За инвеститоре из Немачке и Француске важно је да виде да ЕУ стоји иза европске перспективе држава Западног Балкана јер је то онда јасна порука и за њих да могу да инвестирају. Зато је важно и да земље Западног Балкана што више раде заједно и заједно наступају на великим тржиштима јер смо сувише мали да бисмо наступали појединачно. Привредне коморе идентификоване проблеме представљају владама да би се нашло решење за њих. Дакле, радимо на повезивању привреда – закључио је Чадеж.
Љ. Малешевић
Чешка као узор
- Извоз сваке земље региона појединачно веома је мали и морамо да послујемо заједно, да се удружујемо, правимо конзорцијуме, освајамо трећа тржишта и повећамо извоз. Иако земље бивше Југославије имају слично учешће у светској популацији као земље централне и источне Европе, остварују вишеструко мањи извоз. Тако је учешће извоза Мађарске у светском извозу 7,5 пута веће него учешће Србије, а Чешке чак 12 пута – објаснио је Чадеж.