Око 60 одсто дијететских суплемената продаје се нелегално
Више од 60 одсто дијететских суплемента који се нуде на различитим сајтовима по знатно нижим ценама нису у регуларном промету, речено је данас на панел дискусији
„Проблем нелегалног промета дијететских суплемената у Србији" у ПКС.
Главни проблем је доступност производа који се налазе на црном тржишту и који се тренутно несметано могу набавити поручивањем преко различитих сајтова или друштвених мрежа, речено је на конференцији.Члан групације произвођача увозника и дистрибутера дијететских суплемената при ПКС Игор Шпадијер рекао је да је на 17 Фејсбук страница откривено 3.020 нерегистрованих дијететских суплемената, а 7,9 милиона динара је вредност робе без утврђеног лагера и око 132 милиона динара неплаћених за регистрацију производа.
Он је се рекао да је од 2007. године године ова индустрија значајно развијала и да је промет од продаје суплемената достигао око 106 милијарди долара.
Највише у томе доприносе америчке компаније, док је код нас другачија ситуација и од 2014. промет дијететских суплемената је у паду, истакао је он.
Шпадијер је казао да највећи проблем у нелегалној продаји представљају сајтови путем којих се обавља продаја тих производа и да је у последњих пет година забележено око 5.000 нерегистрованих суплемената.
Стручњаци истичу да је због велике употребе дијететских суплемената, често без консултација са лекаром или фармацеутом, као и без знања о могућим нежељеним ефектима, неопходна континуирана едукација опште јавности у овој области, како би употреба дијететских суплемената постала безбедна, контролисана и рационална.
У Србији је на снази Правилник о здравственој исправности дијететских производа којим се регулише ова област. Он, између осталог, прописује процедуре уписа сваког дијететског производа који се налази у промету у базу података Министарства здравља.Куповином дијететских суплемената, који нису уписани у базу података, било у нелегалним радњама или путем интернета, од нерегистрованих привредних субјеката или индивидуалних продаваца, корисници ризикују да озбиљно да угрозе своје здравље, упозорили су струцњаци.
Осим тога, легалним дистрибутерима онемогућено је да раде док је држава на име неплаћеног пореза оштећена за више стотина милиона динара, речено је у ПКС.Панел дискусију организовала је Групација произвођача, увозника и дистрибутера дијететских суплемената Удружења за фармацеутску и медицинску привреду ПКС у сарадњи са Амбасадом САД.Циљ је да се укажена проблем нелегалног промета дијететских суплемената у Србији и да се подигне свести потрошача о значцају куповине регистрованих суплемената.
(Танјуг)