Од 188 предузећа, стечај отворен у само 55
Акционим планом о поступку приватизације предузећа, који је усвојен почетком прошле године, утврђено је да се тај вишегодишњи процес заврши на три начина: први је био
намењен оним предузећима која одлазе у стечај, други за фирме за које треба расписати јавни позив за продају, а у трећој групи биле су фирме у реструктурирању. Све у свему, било је реч о око 500 друштвених или државних фирми у којима је процес приватизације требало да буде завршен прошле године.
Међутим, од тог броја, ако се изузму оних 17 за која је држава продужила рок приватизације до 31. маја, мало која је решила питање приватизације. Наиме, од 188 фирми које су Акционим планом биле предвиђене за стечај, стечајни поступак отворен је тек у 55, док су остале сачекале ову годину. Стечај је требало да покрене или Пореска управа или Фонд за развој. У тим предузећима било је запослено око 5.000 радника, с тим што у 70 није било ниједног запосленог.
У другој групи предузећа било је 220 фирми које су очекивале да прошле године нађу заинтересованог инвеститрора, купца или стратешког партнера. Ипак, мало је оних предузећа за која је расписан јавни позив а да су нашла купца – свега 37. Остали су тренутно без решења, мада је запосленима понуђен државни социјални програм од 200 евра по години стажа. Радницима тих предузећа послодавци дугују велики број неисплаћених плата, у њима је производња или на минимуму или је потпуно обустављена јер се чека шта ће заправо с њима бити.
Стотинак предузећа у реструктурирању веровало је да ће до краја прошле године успети да стане на здраве ноге. Но, оног тренутка када је држава скинула заштиту од принудне наплате потраживања, било је јасно да многа од њих неће и не могу опстатити и да је само питање дана када ће се придружити оној колони фирми за стечај. Код Агенције за лиценцирање стечајних управника, којој је након гашења Агенције за приватизацију пребачен посао руковођења стечајем друштвених фирми и оних у реструктурирању, укупно је 209 предузећа, од којих је у 62 стечај покренутизмеђу 2003. и 2014. године, односно пре него што је усвојен Владин Акциони план.
Из Министарства привреде поручују да ће ове године бити окончан процес приватизације, што значи да ће бити стављена тачка и на све фирме које су прошле године биле део Акционог плана , али и на 17 стратешких предузећа заштићених од потраживања до 31. маја ове године. Део од тих 17, већ сада је јасно, биће продат, а део ће морати завршити у стечају. Пословање сваког предузећа пажљиво се разматра и тражи оптимално решење, уверавају у Министарству привреде. У ресорном министарству су успели да за седам предузећа пронађу решење, уз напомену да ће с РТБ-ом „Бор” и „Ресавицом” бити проблема.
За ПКБ већ је расписан јавни позив за продају имовине и рок за достављање понуда истиче крајем овог месеца, док би такође до краја фебруара требало да буде расписан и тендер за „Галенику”. Међу предузећима чији статус још није решен су и ФАП, ХИП „Петрохемија” Панчево, „Јумко” Врање, крушевачка „Трајал корпорација”, „Политика”, АД „Икарбус” и „Индустрија каблова Јагодина”.
Љ. Малешевић
У заштићеним фирмама 21.000 радника
У 17 фирми које је држава заштитила од поверилаца до 31. маја ове године има око 21.000 радника, док се процењивало да је у свим предузећима чија је приватизација прошле године требало да буде решена било око 60.000 запослених. Држава је за све оне који ће завршетком приватизације остатити без посла обезбедила социјални програм, али је број радника који га је прихватио много мањи од очекиваног и планираног.