Норвежанима се осладио наш мед
Из Србије је прошле године извезено 2.145 тона меда у вредности од 9,1 милиона долара, подаци су Привредне коморе Србије. Највише се извозило у Италију, Норвешку, Црну Гору, Немачку и Аустрију.
Мед је у перспективи велика извозна шанса Србије јер је, како оцењују у ПКС-у, цела земља погодна за развој пчеларства.
Главна добит у тој привредној грани није само производња меда већ и опрашивање биљних култура, а истраживања у свету показала су да се правилном употребом пчела у опрашивању, уз остале мере, принос повећава од 60 до чак 100 процената.
Како је објављено на сајту ПКС-а, производња меда у Србији прошле године није била рекордна због неповољнијих временских услова и кише у периоду цветања багрема, али су пчелари задовољни постигнутим извозним резултатима.
Очекује се да ће у наредном периоду порасти броја кошница у Србији јер се све више људи бави пчеларством. По процени Републичког завода за статистику, 2015. у Србији је било 792.000 кошница, што је 17 одсто више него годину раније.
– Иако прошле године меда готово уопште није било јер је принос дала само сунцокретова паша и нешто мало липова, испоручене су залихе меда из 2015. године, па је укупна вредност извоза ипак на просечном вишегодишњем нивоу – казао је председник Савеза пчеларских организација Србије (СПОС) Родољуб Живадиновић.
Он је рекао да се још не могу правити извозни планови за ову годину јер се не зна каква ће бити пашна сезона, додајући да ће се пчелари „ове зиме суочити с извесним губицима пчела”.
– Хладноћа није опасност за пчеле ако имају довољне залихе хране. Проблем може настати код пчелара који због лоше године нису имали довољно новца да у августу прошле године дохране своје пчеле вештачком храном јер није било довољно природне хране за презимљавање – рекао је Живадиновић.
Е. Дн.