НБС: Нисмо дали "зелено светло" за кредит Богићевићу
као злонамеран покушај да се НБС наметне одговорност која апсолутно и ни по ком основу не може бити њена.
Из НБС су, на тај начин, реаговали на изјаве појединих лица у поступку који се води против власника Фармаком групе (Мирослава Богићевића) и још шест особа, која су упућивала на улогу НБС на начин који, како наводе из централне банке, не одговара стварном стању.
НБС подсећа да банке самостално и слободно одлучују о избору клијената, па зато не стоји изјава да је била обавештена о сваком кредиту који је одобрила ПББ.
"У складу са законским надлежностима и овлашћењима не учествујемо и не можемо учествовати у процесу одобравања кредита што покушава да се имплицира оваквим изјавама", пише у саопштењу.
Одобравање кредита је, истиче НБС, искључива одговорност руководства банке, док НБС, између осталог, на узорку проверава да ли су кредити одобрени у складу са прописима и унутрашњим актима банке.
"Ако на основу контроле утврдимо да банка није поступила у складу са прописима и добрим пословним обичајима изриче одговарајуће корективне мере, па и новчане казне, а не даје примедбе на кредите и 'зелено светло банци' како је већ наведено", наводе из НБС.
Одговорност за изостанак адекватне анализе појединих клијената у конкретном случају искључиво је на тадашњем руководству Привредне банке Београд, додају из централне банке.
У поступку контроле НБС полази се од података које је банка прикупила, а узимају се у обзир и друга расположива сазнања, па је зато законом и прописана искључива одговорност и обавеза руководства банке.
На њима је, наиме, да обезбеде тачност, истинитост и свеобухватност података и зато је руководство банке било дужно да анализира потенцијалног клијента, укључујући и чињеницу да ли исти припада групи повезаних лица или не.
У конкретном случају, наводи НБС, доношење било каквог закључка о поступању или непоступању ПББ у складу с прописима било је и више него отежано, нпр. чињеницом да су предметни кредити, мимо добре пословне праксе, одобравани тек основаним правним лицима, и то у једном дану.
"То сумњиво поступање у ПББ навело нас је да, поред информација које је банка била у обавези да прибави и анализира, у што краћем року прикупимо све расположиве информације у вези са датим случајем, а закључке произашле из те анализе у складу са својим обавезама проследи државним органима који су надлежни за предузимања даљих истражних радњи", пише у саопштењу НБС.
Народна банка је, како је наведено, обављала дужности прописане законом и у свему поступала у складу са својим надлежностима и обавезама, а у конкретном случају је, пише, обезбедила заштиту интереса депонената ПББ и тиме допринела очувању и јачању финансијске стабилности Србије.
То и јесте, подвлаче, један од примарних задатака НБС.
(Танјуг)