Наше раднице раде за осам евра дневно, а немачке за 129
У укупном броју становника у Србији жене учествују с 51 одсто, а такође чине и 51 одсто укупног броја незапослених. Готово половина запослених у Србији су жене, али оне ипак много
зарађују мање од мушкараца. По индексу родне равноправности, наша држава највише заостаје за ЕУ по положају жена у области рада и новца, и ту је на претпоследњем месту у Европи. Од нас је гора једино Румунија.
Но, разлика између зараде жена и мушкараца је присутна у свим европским држава, с тим што је она негде мања, а негде знатно већа у корист јачег пола. По подацима Еуростата, жене у Европској унији зарађивале су у просеку 16,1 одсто мање од мушкараца, што значи да су на један евро који су на сат зарађивали мушкарци, жене добијале 84 евроцента. Разлика у заради мушкараца и жена креће се од мање од пет одсто – у Словенији и на Малти, до више од 20 одсто – у Естонији, Аустрији, Чешкој, Немачкој и Словачкој.
Подаци такође показују да жене, без обзира на то да ли имају децу или не, чешће раде с непуним радним временом, а разлика на том плану у односу на мушкарце драстично се повећава с бројем деце.
Жене у Немачкој зарађују за око петину мање од мушкараца, што је већа неравнотежа у примањима од европског просека, али је тај јаз у платама мањи на истоку земље. Разлика у платама између полова у Немачкој износила је прошле године 21,6 одсто, што је ипак побољшање од једног процентног поена у односу на 2014, али је још увек изнад европског стандарда од 16,5 одсто. У просеку, Немице су зарађивале 16,20 евра по сату пре опорезивања, а мушкарци 20,59. Уз то, жене у Немачкој чешће раде на слабо плаћеним радним местима или секторима и често са скраћеним радним временом. Међутим, број запослених жена у тој држави се последњих година повећава.
Раднице у Србији далеко су од својих колегиница у многим европским државама и по цени радног сата и по зарадама, тако да оне не само да имају мање плате од мушкараца за рад на истим пословима већ не могу ни да сањају зараду које добијају жене у многим европским државама. Наиме, ако је зарада жена у Немачкој, по подацима Еуростата, 16,20 евра по сату, без опорезивања, жене у Србији раде за мање од евра на сат јер је минимална цена радног сата 121 динар. То значи да жене у Србији, уколико имају среће да добијају минималац, дневно зараде 968 динара за осам сати рада. То је пак осам евра. У исто време, жене у Немачкој за осмочасовно радно време зараде 129 евра, односно преко 120 евра више од радница у Србији.
Љ. Малешевић
Разлике до краја живота
Жене у Србији нису у неповољнијем положају од мушкараца само на тржишту рада већ их то прати као усуд до краја живота. Наиме, и када оду у пензију, жене су у неповољнијем положају управо зато што су током радног века имале мању зараду. Њихове просечне пензије су између 30.000 и 36.000 динара и у том распону је 21 одсто пензионерки, док 58 мушкараца прима пензије између 33.000 и 39.000 динара.