Нама профит од сарадње Централне Европе с Кином
Споразуми вредни 734 милиона евра, које је Србија потписала на Самиту Кине и земаља Централне и Источне Европе „16+1” у Риги, отварају могућност нашој земљи да оствари
већи привредни раст и трајни напредак, оцењују економски стручњаци.
Како је у изјави Танјугу истакао економиста Љубомир Маџар, захваљујући веома широкој и стратешкој иницијативи НР Кине, Србија има шансе да нађе неке елементе у тој стратегији који би могли бити веома повољни по нашу привреду.
– Свакако је добро што су се они активирали јер ће то пружити неке могућности за наш привредни развој и осигурање неког трајнијег проспетитета – сматра Маџар.
Он је истакао да Кинези имају у овом делу Европе широки економски и политички интерес.
– Они хоће да се сместе на европском простору и, будући да повлаче широке и велике потезе, уз њих бисмо, као мањи играчи, могли доста профитирати. Они који наступају на велико, који повлаче велике стратешке потезе, не гледају много на неке детаље и економске ситнице, који би за нас били важни и веома профитабилни – подвукао је Маџар.
Саветник за страна улагања Милан Ковачевић констатовао је да је Србија пионир у споразуму Источне Европе с Кином јер умножава досадашње послове и користи кредитне могућности НР Кине.
– Било би добро када бисмо с Кином имали више послова – рекао је Ковачевић, истичући да би било боље када бисмо подстакли кинеска улагања. – Не знам да ли је успела идеја да се око РТБ-а „Бор” укључи Кина. То би било добро, као и то када бисмо се мало „одлепили” од тог самозадуживања и препуштања њима да обављају послове.
Када је реч о споразуму о безвизном режиму између Кине и Србије, Ковачевић сматра да он може омогућити долазак кинеских туриста, иако је то, како каже, веома далека земља.
– Може послужити и да имамо понеке усељенике из Кине јер Кина није само Шангај и развијени део, него има и врло неразвијених предела, који се граниче с неким земљама из којих већ у Европи има усељавања – рекао је Ковачевић.
Д. Мл.
Зарадити од туризма
Економски консултант Махмуд Бушатлија сагласио се с Ковачевићем да Србија има могућност да профитира од безвизног режима с Кином, имајући у виду да су путници из те државе веома значајни у развијеним туристичким економијама, попут Италије.
Ипак, како је додао, Кинези су прилично избирљиви које дестинације желе да посете.
Он указује на то да већ одмах треба размишљати о унапређењу туристичке понуде, а посебно радити на опоравку бања да бисмо привукли више туриста.